Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Po raz pierwszy synetetyczną substancję odkryto w naturze

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół pracujący pod przewodnictwem Michela De Waarda z Grenoble-Institut des Neurosciences odkrył, że afrykańska roślina Nauclea latifolia wytwarza duże ilości cząsteczek tramadolu - przeciwbólowego syntetycznego (jak dotąd sądzono) leku opioidowego.

N. latifolia to niewielki krzak, rozpowszechniony w subsaharyjskiej Afryce. W tradycyjnej medycynie, szczególnie w Kamerunie, wykorzystuje się go do różnych celów, np. leczenia padaczki, malarii czy bólu.

Naukowcy zdołali wyizolować związki odpowiedzialne za domniemany efekt przeciwbólowy rośliny, badając korę korzeni. Największym zaskoczeniem [...] było to, że natrafiliśmy na znaną cząsteczkę. Jest identyczna z tramadolem, syntetycznym lekiem opracowanym w latach 70. Używa się go na całym świecie, bo choć jest pochodną morfiny, wywołuje mniej skutków ubocznych od niej [chodzi zwłaszcza o niski potencjał uzależniający].

Analizy 3 niezależnych laboratoriów okazały się zbieżne i potwierdziły obecność tramadolu w korze korzeni N. latifolia. Z drugiej strony śladów tej substancji nie wykryto w nadziemnej części krzaka (liściach, pniu czy gałęziach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...