Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstała elastyczna ceramika

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z MIT-u i singapurskiego Uniwersytetu Technologicznego Nanyang stworzyli... elastyczną ceramikę. Ich materiał nie tylko można wyginać, ale również ma on pamięć kształtu i po podgrzaniu powraca do swojej pierwotnej formy.

Ceramika znana jest z tego, że jest bardzo twarda i bardzo krucha. Zadziwiające jest nie tylko to, że można ją zgiąć, ale również i fakt zapamiętywania kształtu. Dotychczas właściwość tę wykazywały niektóre metale i polimery.

Teoretycznie struktura molekularna ceramiki pozwala jej na zapamiętywanie kształtów, jednak jej kruchość uniemożliwia wykorzystanie tej właściwości.

Uczeni z USA i Singapuru najpierw wyprodukowali bardzo małe kawałki ceramiki. Tak małe, że niewidoczne ludzkim okiem. Rzeczy mniejsze są bardziej odporne na złamanie - mówi profesor Christopher Schuh z MIT-u. Następni uczeni skupili się na tym, by pojedyncze ziarna kryształu rozciągały się na całą sktrukturę. W ten sposob z materiału usunięto granice ziarna, a to właśnie na granicach najczęściej pojawiają się pęknięcia. W ten sposób uzyskano niewielkie próbki ceramiki, które można było zdeformować o około 7% ich rozmiarów. Większość rzeczy można deformować o około 1$%, mówi student Alan Lai i dodaje, że tradycyjnej ceramiki nie można wygiąć nawet o ten 1%.

Fragment ceramiki, który można zginać o 7-8 procent ma średnicę zaledwie 1 mikrometra. Tylko pozornie jest to mało. W nanotechnologii pracuje się z jeszcze mniejszymi obiektami. Nowa elastyczna ceramika może posłużyć do budowy mikro- i nanourządzeń. W porównaniu z innymi materiałami używanymi w mikroaktuatorach ceramika ma niezwykle obiecujące właściwości, gdyż działa ona z rekordowo dużą siłą podczas zmiany kształtu.

Uczeni podczas swoich eksperymentów użyli tlenku cyrkonu, ale ich technika może zostać wykorzystana do pracy z innymi rodzajami ceramiki. Naukowcy mówią, że ich materiał łączy to co najlepsze z metali i ceramiki - metale są mniej wytrzymałe, ale łatwo podlegają deformacjom, podczas gdy ceramika jest bardziej wytrzymała, ale nie jest elastyczna.

Stworzenie superelastycznej ceramiki to zaskoczenia. Dotychczas sądziliśmy, że ceramika jest niezwykle krucha - mówi profesor Robert Ritchie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...