Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

"Lajkowanie" chronione Konstytucją

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykański sąd apelacyjny uznał, że kliknięcie "Lubię to" na Facebooku jest przejawem wolności słowa i jako takie jest chronione przez Pierwszą Poprawkę. Sąd zajął się "lajkami" w związku ze sprawą toczącą się od 2009 roku. Wówczas to sześciu pracowników Biura Szeryfa w Hampton w Virginii poparło na Facebooku jego konkurenta w nadchodzących wyborach, klikając właśnie "Lubię to". Gdy dotychczasowy szeryf wygrał wybory, zwolnił swoich przeciwników.

Pracownicy przegrali w pierwszej instancji, gdyż sąd okręgowy uznał, że klikanie w "Lubię to" jest niewystarczającym sposobem wyrażania własnej opinii, by można było go uznać za zasługujący na konstytucyjną ochronę. Już wcześniej inne sądy uznawały wypowiedzi w serwisach społecznościowych za chronione Pierwszą Poprawką, ale nie zajmowały się samym klikaniem w "Lubię to".

Teraz sędzia William Traxler z 4. Okręgowego Sądu Apelacyjnego stwierdził, że "lajkowanie" jest odpowiednikiem umieszczenia w swoim ogródku symbolu politycznego. Sąd Najwyższy w przeszłości uznał, że taki czyn jest chroniony Konstytucją.

Zadowolenie z wyroku wyraziła Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU), która uczestniczyła w procesie. Konstytucja nie rozróżnia pomiędzy "polubieniem" kandydata na Facebooku, a wsparciem go poprzez uczestnictwo w publicznym spotkaniu - stwierdził Ben Wizner z ACLU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...