Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fałszywe jądra samic kałamarnicy kalifornijskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z wyspecjalizowanych komórek, samice kałamarnicy kalifornijskiej (Doryteuthis opalescens) wyświetlają na grzbietowej części płaszcza biały pas, który do złudzenia przypomina białe jądra samców.

Daniel DeMartini z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara zaobserwował samicę, która szybko włączała i wyłączała pas. By lepiej poznać ten mechanizm, zgromadził w laboratorium kilkaset sztuk D. opalescens.

Autorzy artykułu z Journal of Experimental Biology sugerują, że samice posługują się białym pasem jako kamuflażem i w ten sposób unikają napastowania przez samce. "U tego gatunku gody odbywają się w dużym tłumie. Samice w seriach spółkują z wieloma samcami" - wyjaśnia Daniel Morse. Włączając biały pas i wyglądając jak samiec, samica chroni zarówno siebie, jak i ewentualne zapłodnione jaja.

W rejonie pasa występują komórki z białkami, reflektynami, umiejscowionymi w licznych sferycznych paczuszkach. Na początku białka wyglądają na przezroczyste, ale pod wpływem sygnału z mózgu sfery się kurczą. Różna ich objętość gwarantuje odbijanie wszystkich długości fal, dlatego całe komórki zaczynają się wydawać jaskrawobiałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...