Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Metabolizm cholesterolu a anoreksja

Rekomendowane odpowiedzi

Największe jak dotąd badanie obejmujące sekwencjonowanie DNA chorych na anoreksję powiązało chorobę z wariantami genu kodującego enzym regulujący metabolizm cholesterolu.

Nasze ustalenia wskazują kierunek, którego podjęcia nikt wcześniej zapewne by nie rozważał - podkreśla prof. Nicholas J. Schork z Instytutu Ellen Scripps.

Rozwój anoreksji nie jest dobrze poznany. Wydaje się, że pewną rolę odgrywają czynniki kulturowe, stres, dojrzewanie i sieci społeczne, ale badania na bliźniętach sugerują, że czynniki genetyczne mają największy wpływ.

Jak podkreślają autorzy raportu z pisma Molecular Psychiatry, wielką tajemnicą pozostawało, o jakie konkretnie geny chodzi. Genetyczne badania pacjentów dały dotąd niewiele replikowalnych wyników. Badacze podejrzewali, że w grę wchodzi wiele genów, dlatego odpowiedź mogłyby zapewnić jedynie studia zakrojone na szeroką skalę. W najnowszym projekcie uwzględniono dane genetyczne ponad 1205 chorych i 1948 zdrowych osób (tworzyły one grupę kontrolną).

Na pierwszym etapie akademicy katalogowali warianty genów - wybrano te, które wcześniej powiązano z odżywianiem oraz wskazano w ramach badań nad anoreksją. W grupie 334 osób w zestawie 152 genów kandydujących istotne statystycznie powiązania z jadłowstrętem psychicznym stwierdzono w przypadku zaledwie kilku. Jedna z najsilniejszych korelacji dotyczyła EPHX2, genu kodującego mikrosomalną hydroksylazę epoksydową typu 2. (enzym regulujący metabolizm cholesterolu).

Międzynarodowy zespół przeprowadził kilka badań replikacyjnych (każdorazowo badano różne kohorty osób chorych i zdrowych, stosowano także różne metody analizy genetycznej). I tutaj okazywało się, że pewne warianty EPHX2 występują częściej u jednostek z jadłowstrętem.

Próbując nadać sens swoim spostrzeżeniom, naukowcy zajrzeli do badania podłużnego chorób serca (Bogalusa Heart Study, BHS). Stwierdzili, że grupa wytypowanych wariantów EPHX2 zmienia normalną relację między poziomem cholesterolu a wskaźnikiem masy ciała (BMI). Myśleliśmy, że w miarę trwania studium odkrycie dotyczące EPHX2 może odejść w niepamięć lub stać się mniej przekonujące, ale ciągle znajdowaliśmy dowody sugerujące, że [gen] odgrywa [pewną] rolę w anoreksji.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób warianty EPHX2, które wywołują nieprawidłowy metabolizm cholesterolu, miałyby wyzwalać bądź podtrzymywać jadłowstręt psychiczny, Schork zauważył jednak, że mimo poważnego niedożywienia, pacjenci z anoreksją mają często nadzwyczajnie wysoki poziom cholesterolu we krwi. Warto dodać, że inne badania sugerowały, że chudnięcie, np. u ludzi z depresją, może prowadzić do wzrostów cholesterolu, a skądinąd wiadomo, że cholesterol wiąże się z dobrym nastrojem. Niewykluczone więc, że z powodów genetycznych niektórzy pacjenci z anoreksją mogą mieć lepszy nastrój przez niejedzenie (via wysokie stężenie cholesterolu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...