Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Złoty skarb z Jerozolimy

Rekomendowane odpowiedzi

U stóp Wzgórza Świątynnego odkryto dwa zestawy skarbów składające się z 36 złotych monet, złotej i srebrnej biżuterii, złotego medalionu z wyrzeźbioną na nim menorą. Po jednej stronie menory przedstawiono szofar, po drugiej zwój Tory. Doktor Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, który kierował wykopaliskami, stwierdził, że to zapierające dech w piersiach znalezisko, które zdarza się raz w życiu. W tej okolicy dokonaliśmy już istotnych odkryć dotyczących okresu z czasów Pierwszej Świątyni, czyli ze znacznie wcześniejszego etapu historii Jerozolimy. Znalezienie u stóp Wzgórza Świątynnego złotego przedstawienia siedmioramiennej menory pochodzącego z VII wieku nasze ery to całkowite zaskoczenie. Złoty skarb znaleziono w ruinach bizantyjskiego budynku publicznego. Medalion z przedstawieniem menory wskazuje na obecność Żydów na tym terenie w badanym okresie. Położenie jednego ze skarbów wskazuje, że został on celowo ukryty. Drugi prawdopodobnie porzucono lub zgubiono.

Mazar sądzi, że oba skarby mają związek ze zdobyciem Jerozolimy przez Persów w 614 roku. Po podboju miasta wielu Żydów wróciło do niego, licząc na ochronę ze strony Persów oraz gwarancję swobód religijnych. Władza Persów jednak słabła i szukając sojusznika zwrócili się oni do chrześcijan, pozwalając im w końcu wypędzić Żydów z Jerozolimy.

Archeolodzy przypuszczają, że zawieszony na łańcuszku medalion stanowił ozdobę Tory. Jeśli tak, to jest to najstarsza taka ozdoba odkryta podczas wykopalisk. Medalion wraz z dwoma złotymi wisiorkami, mniejszym medalionej i kilkoma innymi przedmiotami, które również mogły zdobić Torę, został schowany w zagłębieniu podłogi.

Odkryty właśnie skarb to dopiero trzecie na terenie Jerozolimy znalezisko zawierające złote monety. Te 36 złotych monet pochodzą z czasów panowania różnych cesarzy bizantyjskich, którzy rządzili od połowy IV do początku VII wieku naszej ery - mówi Lior Sandberg, specjalista ds. numizmatyki w Instytucie Archeologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy można kupić taką monetę. Chociaż podróbkę czy jakiś duplikat.

Cena pewnie z kosmosu ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...