Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Elektroniczny papieros skuteczny co najmniej tak samo jak plaster

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o skuteczność przy rzucaniu palenia, e-papierosy dają porównywalne rezultaty do plastrów nikotynowych.

Naukowcy z University of Auckland stwierdzili, że w ciągu pół roku od 12-tygodniowego cyklu z e-papierosami lub plastrami abstynencję udawało się zachować podobnemu odsetkowi palaczy.

Zespół prof. Chrisa Bullena zamieścił ogłoszenie w gazecie i dzięki temu zebrał grupę 657 ochotników. Choć nasze wyniki nie pokazywały jasnych różnic między e-papierosami a plastrami w zakresie 6-miesięcznych sukcesów abstynencyjnych, wydaje się, że papierosy elektroniczne były skuteczniejsze w innym wymiarze - jeśli komuś nie udawało się zerwać z nałogiem, pomagały zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów. Interesujące jest też to, że ludzie biorący udział w eksperymencie bardziej entuzjastycznie pochodzili do e-papierosów. Za dowód można uznać fakt, że w porównaniu do plastrów, o wiele większa część obu grup z e-papierosem deklarowała, że poleciłaby je krewnym bądź przyjaciołom.

Bullen podkreśla, że choć wyniki są zachęcające, pozostało jeszcze dużo do wyjaśnienia, m.in. w zakresie długoterminowych oddziaływań elektronicznych papierosów.

Nowozelandzkich ochotników podzielono na 3 grupy. Członkom pierwszej (292) zapewniono 3-miesięczny zapas komercyjnych e-papierosów (każdy zawierał ok. 16 mg nikotyny). Druga grupa (również 292-osobowa) została zaopatrzona w 3-miesięczny zapas plastrów nikotynowych. Trzeciej grupie (73-osobowej) dano placebo - e-papierosy bez nikotyny.

Po zakończeniu cyklu rzucania palenia przez pół roku ochotników regularnie badano, by stwierdzić, czy udało im się wytrwać w postanowieniu rzucenia palenia. Stwierdzono, że pod koniec półrocznego okresu całkowitą abstynencję zachowywał co 20. uczestnik studium (ok. 5,7%). Choć odsetek "zwycięzców" był najwyższy w grupie z e-papierosami - 7,3%, w porównaniu do 5,8% w grupie z plastrami i 4,1% w grupie placebo - różnice nie były istotne statystycznie.

Elektroniczne papierosy zapewniały za to korzyści osobom, którym nie udawało się zerwać z nałogiem. Po pół roku dzienne zużycie papierosów spadało o co najmniej połowę w przypadku 57% grupy e-papierosowej (analogiczne zmiany odnotowywano u 41% grupy plastrowej). Po 6 miesiącach 1/3 grupy placebo i e-papierosowej nadal korzystała z urządzeń (w porównaniu do 8% przedstawicieli grupy plastrowej).

Gdy miesiąc po zakończeniu 12-tygodniowego cyklu interwencyjnego pytano, czy ochotnik poleciłby przypisany mu produkt, 9 na 10 członków grup placebo i e-papierosowej twierdziło, że tak. W grupie z plastrami odsetek przekonanych do metody był niższy i wynosił 56%. Pod koniec okresu obserwacyjnego proporcje właściwie się nie zmieniły.

Porównując użytkowników e-papierosów i plastrów, Nowozelandczycy nie odnotowali różnic we wskaźniku niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych, a także we wskaźniku poważnych niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...