Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowe odkrycia w Hala Sultan Tekke

Rekomendowane odpowiedzi

Cypryjskie miasto Hala Sultan Tekke, które istniało mniej więcej w latach 1600-1100 p.n.e. było znacznie większe niż sądzono. Niewykluczone, że było jednym z największych miast epoki brązu w basenie Morza Śródziemnego. Szwedzcy archeolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu odkopali właśnie nieznane fragmenty Hala Sultan Tekke. Znaleziono tam warsztat, w którym wytapiano miedź i produkowano przedmioty z brązu, trafiono na ślady produkcji luksusowych tkanin. Odkryto również ceramikę i przedmioty pochodzące z całego basenu Morza Śródziemnego oraz z Europy Centralnej.

Jednym z wniosków płynących z naszych badań jest stwierdzenie, że w epoce brązu Hala Sultan Tekke było centralnym miastem wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr był ważnym węzłem lokalnego i długodystansowego handlu. Miasto było większe niż sądzono - mówi profesor Peter Fisher, specjalista ds. archeologii Cypru z Uniwersytetu w Göteborgu.

Zdaniem Fishera Hala Sultan Tekke, położone w pobliżu lotniska w Larnace, miało powierzchnię 25-50 hektarów. Wykopaliska w tym miejscu zapoczątkował w latach 70. ubiegłego wieku były wykładowca Fischera, profesor Paul Åström. Fischer kieruje nimi od 2010 roku. Obecnie prace prowadzone są w części miasta, którą w 2012 roku odkryto za pomocą radaru. Pozwala on zajrzeć na dwa metry w głąb gruntu. Dzięki niemu stworzono mapę topograficzną interesującego naukowców obszaru. Tegorocznego lata odkryliśmy obszar mieszkalny, na którym znajdowały się urządzenia do produkcji miedzi z rudy i szlaki. Znaleźliśmy pozostałości pieców i około 300 kilogramów miedzi oraz szlaki. W pomieszczeniu obok odkryliśmy dowody na produkcję purpurowych tekstyliów. Materiał taki był jednym z najcenniejszych towarów epoki brązu. W pobliskich pomieszczeniach mieszkalnych znaleziono m.in. lokalną ceramikę wysokiej jakości oraz ceramikę z Myken i Lewantu. Wykopaliska odsłoniły też zdobioną broszę z brązu, która powstała około 1200 roku p.n.e na terenie dzisiejszych północnych Włoch lub centralnej Europy, dekorowaną misę fajansową z Egiptu oraz cylindryczne fajansowe pierścienie przedstawiające wojowników, myśliwych, bogów i zwierzęta. Wszystkie zabytki pochodzą z lat 1400-1175 p.n.e.

Naukowców szczególnie zainteresowały dowody wskazujące, że Cypr utrzymywał kontakty handlowe z tak odległymi terenami jak północ Półwyspu Apenińskiego czy centrum Europy. Te znaleziska wzmacniają hipotezę o migracji Ludow Morza, do jakiej doszło około 1200 roku przed Chrystusem. Niedawne analizy znalezionych w Szwecji pochodzących z tego okresu przedmiotów z brązu pochodząc sugerują, iż były one importowane z Cypru - mówi Fischer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...