Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Brytyjczycy pomagają Chińczykom w pracach nad zastępnikiem mleka dla pand

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Glasgow pomagają Chińczykom opracować sztuczne mleko dla porzuconych lub osieroconych pand.

Podczas rozmnażania w zoo pandy odczuwają czasem dyskomfort, dlatego odrzucają swoje młode. Jeśli rodzą się 2 niedźwiadki, matka także odrzuca jedno ze swoich dzieci, by całą uwagę i mleko zainwestować w pojedynczego potomka. W takich przypadkach do akcji wkraczają ludzie.

Do tej pory małym pandom podawano krowie mleko przystosowane do potrzeb szczeniąt albo gdy rodziły się bliźnięta, wykorzystywano chwile nieuwagi matki i podmieniano młode w czasie karmienia. Strategię trzeba jednak było ulepszyć, bo pandy są w dużym stopniu zależne od siary (występują w niej liczne chroniące noworodka przed chorobami przeciwciała).

Badania Brytyjczyków są częściowo finansowane przez Chengdu Panda Base. By zidentyfikować i scharakteryzować białka oraz inne cząsteczki wchodzące w skład siary i dojrzałego mleka, zespół posługuje się najnowocześniejszymi instrumentami.

Jak tłumaczy prof. Malcolm Kennedy z Uniwersytetu w Glasgow, w przypadku pand stosunek wagi dzieci i matek może wynosić 1:1000 lub mniej. Niewykluczone, że mleko niedźwiedzi bambusowych jest przystosowane do wychowania bardzo niedorozwiniętych młodych. Odkryliśmy, że przejście od siary do mleka dojrzałego zajmuje u pand o wiele więcej czasu niż np. u krów.

Badamy okres laktacji od urodzenia do ok. 150. dnia. Przyglądając się zmianom poziomu różnych białek w czasie laktacji pandy, widzimy, że w porównaniu do innych łożyskowców, zachodzą one niespodziewanie wolno.

Badanie pomoże nam zrozumieć biologię laktacji różnych typów ssaków, w szczególności niedźwiedzi. Od zaprojektowania substytutu mleka dla młodych pand wciąż dzieli nas długa droga, ale wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Już wkrótce, bo między 10 a 12 września, ustalenia ekipy zostaną przedstawione na Giant Panda Research Symposium w Edynburgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...