Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ptaki wykorzystują 'obwąchiwanie' płci przeciwnej

Recommended Posts

Dla większości zwierząt zapach jest ważnym kanałem szybkiego pozyskiwania i wymiany danych "osobowych". Dotąd uważano, że ptaki się tak nie zachowują, lecz Danielle Whittaker z Uniwersytetu Stanowego Michigan (MSU) wykazała, że to nieprawda i że woń oddziałuje na ich sukces reprodukcyjny.

Studium na ten temat ukazało się w piśmie Animal Behaviour i koncentrowało się na lotnych składnikach wydzielin gruczołu kuprowego.

Za pomocą dzioba ptaki rozprowadzają tłustą wydzielinę na piórach i nogach. Kiedyś uważano, że czynność ta po prostu zwiększa wytrzymałość piór, jednak zespół z MSU wykazał, że odgrywa ona kluczową rolę w komunikowaniu zdrowia reprodukcyjnego.

Studium uwidoczniło silny związek między zapachem tuż przed początkiem sezonu lęgowego - w okresie, kiedy ptaki wybierają partnerów - a sukcesem reprodukcyjnym [...]. Prosto rzecz ujmując: samce pachnące bardziej samczo i samice pachnące bardziej żeńsko odnoszą większy genetyczny sukces reprodukcyjny.

Przez długi czas zakładano, że komunikując się i wybierając partnerów, ptaki preferują wskazówki wzrokowe i akustyczne. Badając junko (Junco hyemalis), Whittaker i inni porównywali skuteczność sygnałów chemicznych oraz rozmiarów i upierzenia.

Okazało się, że zapach korelował z sukcesem reprodukcyjnym, a wielkość i upierzenie nie były już tak istotne. Bazując na woni, samice nie tylko wybierały samca do spółkowania, ale i [...] panów do wychowywania potomstwa. Co ciekawe, u rogaczy występowało wyższe natężenie żeńskiego zapachu.

Amerykanie sądzą, że zapach informuje o stężeniu hormonów, ogólnym stanie zdrowia/aktualnej kondycji oraz "zapleczu" genetycznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jednak...

To źle mnie w szkole uczyli, bo przecież ile można sobie piórka natłuszczać, i to tylko na tyłku? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...