Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Alkohol osłabia połączenie konieczne do przetwarzania wskazówek społecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Alkohol ogranicza komunikację między ciałem migdałowatym a korą okołooczodołową, które współpracują, by prawidłowo zinterpretować i zareagować na wskazówki społeczne.

Zespół prof. K. Luana Phana z Uniwersytetu Illinois w Chicago badał wpływ alkoholu na łączność między ciałem migdałowatym a korą przedczołową podczas przetwarzania bodźców emocjonalnych - zdjęć szczęśliwych, przestraszonych i zagniewanych twarzy. W studium uwzględniono 10 mężczyzn i 2 kobiety, którzy wspominali o średnio ponad 7 ciągach picia w miesiącu (7,8). W przypadku mężczyzn ciąg definiowano jako spożycie 5 lub więcej drinków; by zostać zaliczonymi do tej samej kategorii, kobiety musiały osiągnąć lub przekroczyć barierę 4 drinków. Średnia wieku ochotników wynosiła 23 lata. Podczas eksperymentu podawano im 16-proc. alkohol albo placebo. Później - w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) - musieli oni dopasować do wyświetlonej na górze twarzy fizjonomię o identycznym wyrazie (na dole ekranu znajdowały się 2 opcje do wyboru). Twarze były zadowolone, złe, przestraszone lub neutralne.

Kiedy badani przetwarzali rozzłoszczone, przerażone lub zadowolone twarze, alkohol redukował łączność między amygdala a korą okołooczodołową, rejonem kory przedczołowej odpowiadającym za przetwarzanie danych emocjonalno-społecznych i podejmowanie decyzji.

Amerykanie zauważyli także, że alkohol redukował reakcję ciała migdałowatego na sygnały zagrożenia - złe lub przestraszone fizjonomie. To sugeruje, że w czasie ostrego zatrucia alkoholem emocjonalne wskazówki sygnalizujące zagrożenie nie są w mózgu przetwarzane prawidłowo, ponieważ amygdala nie odpowiada, jak powinno.

Ciało migdałowate i korę przedczołową łączy dynamiczna, interaktywna relacja, która umożliwia dokładną ocenę środowiska i modulację naszych reakcji [...]. Jeśli rejony te są niesprzężone, jak ma to miejsce w czasie ostrego zatrucia alkoholem, nasza zdolność do oceny i odpowiedniego odpowiadania na niewerbalne wiadomości przekazywane przez twarz może ulec upośledzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...