Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Elektroprzędzenie tkanek

Rekomendowane odpowiedzi

By utkać nowe tkanki, zespół z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) wykorzystał stały strumień komórek zmieszanych z polimerem. Ponieważ nie stosuje się tu szczepienia szkieletu komórkami - są one od razu wbudowywane w transplant - wg Brytyjczyków, technika ta może dawać lepsze rezultaty od dotychczasowych zabiegów z dziedziny inżynierii tkankowej. Naukowcy przetestowali swój pomysł, uzyskując naczynia krwionośne dla myszy.

Wszystko zaczyna się od bulionu komórek i polimeru. Później następuje wyciąganie włókna za pomocą 10000-woltowej igły. Jeden z członków ekipy, dr Suwan Jayasinghe, porównuje stosowane zabiegi do przędzenia sieci przez pająki. Możemy utworzyć [sieć] grubą jak materac, w której będą osadzone komórki.

Podczas prac nad naczyniami krwionośnymi krzyżujące się włókna nawijano na obracający się cylinder, który był częściowo zanurzony w roztworze substancji odżywczych. Badania ujawniły, że ściana uzyskanych naczyń miała charakterystyczną trójwarstwową budowę.

[...] Proponujemy proces do łatania, a nie zastępowania uszkodzonego narządu - podkreśla Jayasinghe, dodając, że w ten sposób można by np. uzyskać płat mięśnia sercowego do naprawy zniszczeń wywołanych przez zawał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...