Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Produkcja energii a trzęsienia ziemi

Rekomendowane odpowiedzi

Takie działania jak wydobywanie gazu czy produkcja energii geotermalnej oraz inne czynności związane z wstrzykiwaniem pod ziemię płynów, są odpowiedzialne za liczne trzęsienia ziemi. Do takiego wniosku doszła trójka naukowców, którzy informują o swoich badaniach na łamach Science. Uczeni podejrzewają, że wstrzykiwanie płynów zmienia naprężenia w skałach, zwiększa ciśnienie w już istniejących szczelinach i nawilża pęknięcia, co powoduje, że skały stają się bardziej śliskie, a to prowadzi do wstrząsów.

William Ellsworth, sejsmolog z amerykańskiej Służby Geologicznej (US Geological Survey) informuje, że w ciągu ostatniej dekady na środkowych i wschodnich terenach USA roczna liczba wstrząsów o sile co najmniej 3 stopni zwiększyła się niemal 9-krotnie. W latach 1967-2000 średnio rocznie występowało 21 tego typu wstrząsów. W roku 2011 było ich 188. Autor drugich badań, Nicholas van der Elst z Columbia University donosi, że co najmniej połowa wstrząsów o sile co najmniej 4,5 stopnia, jakie w ciągu ostatniej dekady nawiedziły centralną częśc USA, miała miejsce w pobliżu studni wydobywczych.

Już poprzednie badania sugerowały, że także szczelinowanie hydrauliczne prowadzi do wstrząsów. Ellsworth zaznacza jednak, że w wyniku samego szczelinowania nigdy nie pojawiło się trzęsienie o sile większej niż 3,6 stopnia. Jego zdaniem problemem jest pozbywanie się zużytej wody poprzez ponowne wstrzykiwanie ich do studni.

Uczeni zauważają też, że problem dotyczy niewielkiej części z wywierconych w USA 30 000 studni. Zalecają, by dobrze przyjrzeć się dużym trzęsieniom ziemi, o sile ponad 8 stopni, które wystąpiły w ostatnich latach w Japonii czy Chile. Ostrzegją, że poważny problem może pojawić się, gdy w okolicach jakiejś studni będzie dochodziło do licznych niewielkich wstrząsów. To może wskazywać, że doszło do zaburzenia równowagi i za kilka miesięcy może pojawić się katastrofalne trzęsienie.

Inni sejsmolodzy zauważają, że studnie mogą wywoływać duże trzęsienia bez wcześniejszych ostrzeżeń, a to pokazuje, że istnieją co najmniej dwa mechanizmy, które mogą prowadzić do trzęsień wywołanych działalnością człowieka.

W końcu autorka trzeciego artykułu, fizyk Emily Brodsky z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz zauważyła wysoką korelację pomiędzy tempem utraty wody używanej podczas wykorzystywania ciepła geotermalnego a występowaniem trzęsień ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaz łupkowy rządzi... Do zanieczyszczana wód głębinowych dochodzi jeszcze wspomaganie trzęsień ziemi. Chociaż to niejednoznaczne, bo sugerowano swego czasu rozładowanie naprężeń w uskokach tektonicznych właśnie poprzez ich "smarowanie", dzięki czemu naprężenia miałyby się rozładowywać w serii drobnych wstrząsów, zamiast jednego kataklizmu.

 

A co do centralnych obszarów USA - przecież one leżą na jednym wielkim, ogromnym wulkanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...