Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Piramida z lokalnego ośrodka handlowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas prac budowlanych w Jáltipan w południowo-wschodnim Meksyku odkryto prekolumbijskie pochówki 30 osób oraz ruiny piramidy.

Archeolodzy natknęli się również na gliniane figurki, koraliki z żadu, lustra (prawdopodobnie z pirytu) i szczątki zwierząt - rogi jeleni oraz kości psów, kojotów, ryb czy ptaków (zwierzęta miały zapewne towarzyszyć zmarłym w zaświatach). Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) uważają, że osada była zamieszkana od początku naszej ery do ok. 600-700 r.

Szkielety zostaną zbadane. Na razie wiadomo tylko tyle, że z 30 pochówków przynajmniej 2 należały do niemowląt - opowiada Alfredo Delgado. Co ciekawe, wydaje się, że mieszkańcy osady byli zbieraczami skamieniałości; archeolodzy znaleźli m.in. sfosylizowane zęby ryby przypominającej megalodona.

Ponieważ artefakty wskazują m.in. na wpływu majańskie i rodem z Teotihuacánu, naukowcy chcą sprawdzić, czy osada rzeczywiście była wielokulturowa [i pełniła funkcje ośrodka handlowego], czy też mieszkańcy reprezentowali ten sam typ genetyczny. Badacze będą też szukać śladów deformacji czaszek i modyfikacji uzębienia. Gdyby na nie natrafiono, oznaczałoby to, że groby należały do przedstawicieli wyższej klasy społecznej.

Piramida z bloków skalnych stała na zboczu wzgórza. Miała ok. 12 m wysokości. Zbudowano ją w stylu piramid Totonaków (El Tajín) albo Majów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...