Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najstarszy napis z Jerozolimy

Rekomendowane odpowiedzi

W Jerozolimie, w pobliżu Wzgórza Świątynnego, odkryto najstarszy alfabetyczny tekst znaleziony na terenie miasta. Wyryto go na dużym pitosie, znalezionym wraz ze szczątkami sześciu innych przez zespół doktora Eilata Mazara. Pitos to rodzaj wielkiego dzbana o beczkowatym kształcie, w którym przechowywano żywność. Inskrypcję wykonano w języku kananejskim. Sam pitos pochodzi z X wieku przed naszą erą, a napis o około 250 lat wyprzedza najstarszy napis hebrajski znany z terenu Jerozolimy.

Napis wykonano przy krawędzi naczynia przed jego wypaleniem. Niestety, naukowcy nie dysponują całym naczyniem, a jedynie jego fragmentami, które wykorzystano do utwardzenia ziemi pod jednym z budynków.

Zdaniem profesora Shmuela Ahituva z Uniwersytetu Ben Guriona, napis nie jest kompletny. Został wykonany w języku protokananejskim lub wczesnym kananejskim pochodzącym z XI wieku przed Chrystusem. Litery o wysokości około 2,5 centymetra, czytane z lewej od prawej, to: m, q, p, h, n, l (prawdopodobnie) oraz n. Taka kombinacja liter nie jest znana z żadnego języka zachodniosemickiego, nie wiadomo zatem, co napis oznacza. Uczeni spekulują, że to imię właściciela pitosa lub opis jego zawartości. Twórcą napisu może być, ich zdaniem, członek plemienia Jebuzytów, które zamieszkiwało w okolicach Jerozolimy i zostało podbite przez króla Dawida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...