Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najpierw Nobel, potem własny nicień

Rekomendowane odpowiedzi

Nowo odkryty nicień Pristionchus maxplancki jest pierwszym organizmem żywym nazwanym na cześć wybitnego fizyka Maxa Plancka.

Kiedy Natsumi Kanzaki z Instytutu Leśnictwa i Produktów Leśnych w Tsukubie i Matthias Herrmann z Instytutu Biologii Rozwojowej Maxa Plancka w Tybindze znaleźli w lesie dębowym w prowincji Fukushima chrząszcza z rodziny jelonkowatych, nie mieli pojęcia, że kryje się na nim mała, bo zaledwie milimetrowa niespodzianka.

Gdy nicień został "zdemaskowany", zajęli się nim naukowcy z zespołu Herrmanna (grupie ds. integracyjnej biologii ewolucyjnej, która koncentruje się wyłącznie na przedstawicielach rodzaju Pristionchus, szefuje Ralf Sommer). Szybko stało się jasne, że organizm z Azji różni się od innych gatunków z rodzaju Pristionchus.

Pristionchus uczepiają się gospodarza, ale mu nie szkodzą, bo do jego śmierci pozostają w uśpieniu. Później pożywiają się padłym owadem oraz grzybami i bakteriami z truchła.

Herrmann ma nadzieję, że zespołowi uda się ustalić, gdzie znajduje się oryginalny habitat rodzaju i jak tym miniaturowym organizmom udało się zawojować praktycznie cały świat. Badania genetyczne zasugerowały, że domem Pristionchus jest południowo-wschodnia Azja. Stamtąd nicienie się rozprzestrzeniły, korzystając zapewne z wydatnej pomocy inwazyjnych chrząszczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...