Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Solarklaw alternatywą dla autoklawu

Rekomendowane odpowiedzi

W krajach rozwiniętych narzędzia medyczne sterylizuje się często w autoklawach. Co jednak zrobić, by zapobiec zakażeniom tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej? Zespół Naomi Halas i Oary Neumann z Rice University zaproponował solarklaw, który wykorzystuje słońce i właściwości termodynamiczne nanocząstek.

Urządzenie Amerykanów składa się m.in. ze zwierciadła wklęsłego i kapsuły z cieczą (rozproszone w wodnym roztworze nanocząstki metali i węgla pełnią funkcję fototermicznych podgrzewaczy).

Co istotne, nanocząstki absorbują energię o wiele szybciej od cieczy, przez co powstaje duża różnica temperatury. Ciepło jest transferowane do pobliskich cząsteczek wody i rozpoczyna się parowanie. Proces jest bardzo wydajny, bo 20% energii służy do podniesienia temperatury cieczy, a 80% pozwala uzyskać i podtrzymać wytwarzanie pary.

Nanocząstki mogą generować znaczące ilości pary przy temperaturze 70 st. Celsjusza. Podczas eksperymentów udawało się również uzyskać parę po umieszczeniu kapsuły w kąpieli lodowej (temperatura nieznacznie przekraczała zero).

Technologię wykorzystano w 2 prototypach: 1) systemie o cyklu zamkniętym, gdzie można wyjaławiać narzędzia medyczne oraz inne dość drobne przedmioty i 2) układzie otwartym, przeznaczonym do sterylizowania odpadów ludzkich i zwierzęcych. Autorzy artykułu z PNAS wyliczyli, że by przetworzyć mocz i odchody 4 dorosłych osób, wystarczy uruchamiać solarklaw 3 razy w tygodniu.

Naukowcy przetestowali swój wynalazek na Gram-dodatnich bakteriach Geobacillus stearothermophilus. Są one termofilami - żyją m.in. w gorących źródłach - a mimo to oba solarklawy zabiły w ciągu 30 min wszystkie mikroorganizmy z próbek.
Zespół dodaje, że nanocząstki można wykorzystywać wielokrotnie, nie trzeba też dysponować dużą ilością wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...