Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odcięte kotwice to pamiątka po ewakuacji z czasów 1. wojny punickiej

Rekomendowane odpowiedzi

U wybrzeży wyspy Pantelleria znaleziono skupisko ponad 30 ołowianych kotwic z czasów pierwszej wojny punickiej. Znajdowały się one na głębokości 49-82 m w pasie między 2 calettami - Cala Levante i Cala Tramontana. Archeolodzy natrafili również na amfory.

Dr Leonardo Abelli z Uniwersytetu w Sassari uważa, że porzucono je celowo. Okręty Kartagińczyków ukrywały się przed Rzymianami i nie mogły tracić czasu na wyciąganie kotwic z takiej głębokości.

Pantelleria leży między Sycylią a Afryką, nic więc dziwnego, że była łakomym kąskiem dla obu walczących stron. W 255 r. p.n.e. Rzymianie na rok opanowali wysepkę. Podbój przeprowadzono za pomocą ponad 300-okrętowej floty.

Jak tłumaczy włoski archeolog, kartagińskie statki, które stacjonowały w pobliżu, musiały się ukryć przy północnym wybrzeżu. Próbując szybkiej ucieczki, podjęto decyzję o odcięciu kotwic. By zmniejszyć wagę i osiągnąć większą prędkość, pozbywano się też części ładunku.

Dwa lata temu w ręce Włochów wpadło 3,5 tys. kartagińskich monet z brązu. Pochodziły z 264-241 r. p.n.e. Na wszystkich widniała ta sama ikonografia, dlatego naukowcy uznali je za oficjalny środek płatniczy. W ten sposób najprawdopodobniej opłacano żołnierski żołd.

Monety znajdowały się na statku płynącym na Sycylię. Zostawiono je na dnie morza na głębokości 20 m. Ktoś wyraźnie chciał po nie wrócić - miejsce oznaczono nawet kamienną kotwicą z trzema otworami i gałęzią - ale jak widać, plany spaliły na panewce...

Druga faza podwodnych badań rozpoczęła się 15 maja i potrwa do połowy bieżącego miesiąca. Projekt jest realizowany przez konsorcjum Pantelleria Ricerche (Università di Sassari, Ares archeologia, Diving Cala Levante). Działania wspomaga Straż Wybrzeża z Mesyny.

Odkrycie kotwic to efekt zmapowania dna dwóch wspomnianych na początku zatok. Zadanie zrealizowano we współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi Sapienzy - Uniwersytetu Rzymskiego oraz Narodowym Komitetem Badań Naukowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...