Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ciemność uwalnia i sprzyja kreatywności

Rekomendowane odpowiedzi

Przygaszając światła, można zwiększyć poziom kreatywności.

Anna Steidle z Uniwersytetu Stuttgarckiego i Lioba Werth z University of Hohenheim dywagowały, że ciemność uwalnia ludzi od ograniczeń, zwiększając prawdopodobieństwo wykorzystania 2 stylów poznawczych: globalnego i eksploracyjnego. By to potwierdzić, przeprowadziły serię 6 eksperymentów.

Na początku panie podzieliły 114 studentów na 2-3-osobowe grupy. Później trafili oni do pokoju 1) z przyćmionym światłem (jego natężenie sięgało 150 luksów), 2) oświetlonego jak standardowe biuro (500 lx) lub 3) rozjarzonego jak choinka (1500 lx). Po krótkiej aklimatyzacji badani musieli się zmierzyć z problemami otwartymi. W ten sposób Niemki chciały ocenić zdolność myślenia lateralnego w krótkim czasie.

Okazało się, że ludzie pracujący w półmroku częściej wpadali na prawidłowe rozwiązania. Częściej również wspominali o uczuciu uwolnienia od ograniczeń, które z kolei uruchamiało ryzykowny, eksploracyjny styl poznawczy. Osoby z normalnie i jasno oświetlonych pomieszczeń osiągały podobne rezultaty.

Co ciekawe, nie trzeba naprawdę przebywać w ciemnym pomieszczeniu, wystarczą odpowiednie skojarzenia i priming. Zademonstrował to kolejny eksperyment, w ramach którego Steidle i Werth opowiadały 2 grupom historię, a następnie prosiły o narysowanie jej bohatera - przybysza z kosmosu. W jednej opowieści koncentrowano się na zdarzeniach rozgrywających się w mroku, w drugiej kładziono nacisk na jasną scenerię. Analizując rysunki, panie stwierdziły, że przedstawiciele pierwszej grupy stworzyli bardziej szczegółowe i kreatywne wizerunki obcych.

Niemki podkreślają, że ciemność wpływa korzystnie tylko na pierwszy etap procesu twórczego: generowanie pomysłów. Studia Steidle i Werth sugerują, że dla odmiany analiza i implementacja najlepiej wychodzą w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...