Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Blokując receptory, zresetowali chorobę Alzheimera

Recommended Posts

U myszy z zaawansowaną chorobą Alzheimera (ChA) utratę pamięci można odwrócić, blokując nadmierną aktywność receptorów bradykininy-1.

Wcześniej w naszym modelu mysim rzadko widywaliśmy [znaczące] wycofanie objawów ChA w tak zaawansowanym wieku - gdy choroba rozwijała się u zwierząt przez rok - opowiada dr Réjean Couture z Wydziału Fizjologii Uniwersytetu Montrealskiego.

Kanadyjczycy odkryli, że w mózgach gryzoni z alzheimeryzmem występuje więcej powiązanych ze stanem zapalnym receptorów bradykininy-1 (B1R). Podając cząsteczkę, która wybiórczo blokowała działanie tego receptora, zaobserwowaliśmy znaczącą poprawę w zakresie funkcjonowania poznawczego i mózgowo-naczyniowego. Choroba Alzheimera niszczy neurony i upośledza działanie naczyń mózgowych, tymczasem podczas eksperymentu postępy odnotowano nie tylko w przypadku pamięci i uczenia [przestrzennego], ale i w odniesieniu do przepływu krwi oraz reaktywności naczyń, np. zdolności kurczenia się i rozszerzania [...] - podkreśla dr Baptiste Lacoste.

Innym interesującym i niewidzianym wcześniej u myszy rezultatem jest ponad 50-proc. spadek poziomu neurotoksycznego beta-amyloidu. Nie jesteśmy pewni, czy przyczynia się on do funkcjonalnego regeneracji, ale mamy nadzieję, że nasze wyniki pomogą wyjaśnić tę kwestię [...] - dodaje dr Edith Hamel z Montreal Neurological Institute and Hospital - The Neuro.

Transgenicznym myszom, u których zachodziła ekspresja zmutowanego ludzkiego białka prekursorowego amyloidu, przez 5-10 tyg. podawano antagonistę receptorów B1R (SSR240612). Akademicy odpowiednio dobrali dawkę (10 mg/kg/dziennie). Później oceniali wpływ blokady B1R na sferę poznawczą - radzenie sobie w labiryncie wodnym Morrisa - oraz zmiany przepływu mózgowego pod wpływem stymulacji (zastosowano laserowy przepływomierz Dopplera). Dzięki wideomikroskopii zespół mógł także ocenić reaktywność izolowanych naczyń mózgowych.

Kanadyjczycy zauważyli, że poziom białka B1R był podwyższony w hipokampie oraz otaczających blaszki amyloidowe reaktywnych astrocytach. Naukowcy przekonują, że udało im się potwierdzić, że B1R spełniają ważną rolę w patogenezie ChA i że choroba rozwija się w wyniku stanu neurozapalnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...