Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ulepszone laserowe zgrzewanie tkanek

Rekomendowane odpowiedzi

Zastosowanie podczas laserowego zgrzewania tkanek nowego lutowia - plazmonicznego nanokompozytu polipeptydowego - zwiększa siłę przywierania brzegów rany.

Wcześniej brzegi rany po prostu podgrzewano, co prowadziło do zmiany struktury macierzy pozakomórkowej. Choć w porównaniu do szwów, takie rozwiązanie zmniejszało częstość zakażeń, tkanki przylegały do siebie niezbyt mocno, zwiększając np. ryzyko wycieku treści pokarmowej z jelit do otrzewnej.

By rozwiązać ten problem, zespół prof. Kaushala Rege'a z Uniwersytetu Stanowego Arizony stworzył nakładany na ranę materiał, w którym złote nanopręciki ulegają zakotwiczeniu w sieciowanych elastynopodobnych polipetydach (ang. elastin-like polypeptides, ELPs). Podczas zabiegu lutowie wystawia się na oddziaływanie bliskiej podczerwieni.

Podczas badań laboratoryjnych nanokompozyt testowano na jelicie cienkim świń. Okazało się, że gotowe "spoiwo" było wytrzymałe i wodoodporne, wyginało się razem z otaczającą tkanką i nie dopuszczało do wycieków zawierającej bakterie treści.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...