Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zaskakujące odkrycie z Rio Negro

Rekomendowane odpowiedzi

Niebieskobrzuchy nocny wędrowiec (Cyanogaster noctivaga) to ryba odkryta w jednym z najlepiej zbadanych rejonów Amazonii - rzece Rio Negro.

Dla nowego przedstawiciela rodziny kąsaczowatych utworzono osobny rodzaj. To dziwne małe stworzenie może się pochwalić ciekawym wzorem, wyeksponowanym na tle przezroczystego ciała - opowiada Ralf Britz, ichtiolog z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Britz brał udział w ekspedycji, zorganizowanej przez Monikę Toledo-Pizę z Uniwersytetu w São  Paulo w październiku 2011 r.

Zespół widywał C. noctivaga tylko w jednym miejscu Rio Negro, w dodatku wyłącznie nocą. W sieci ryba wyglądała jak szybko przepływająca błękitna strużka. Naukowcy zorientowali się, że zwierzę jest nie tylko rzadkie, ale i bardzo delikatne. Gdy tylko wyjęło się je z sieci, od razu umierało, dlatego by uwiecznić jego naturalny wygląd, trzeba było improwizować. Tuż przy brzegu zainstalowałem akwarium z gotowym do strzału aparatem i lampami błyskowymi. Później wszedłem z George'em [Mattoksem] do rzeki. Gdy przeciągnęliśmy sieć, przeniosłem rybki chochelką, dzięki czemu mogłem wykonać zdjęcia, nie wyjmując ich z wody.

Jak podkreśla Britz, największa zbadana C. noctivaga mierzyła 17,4 mm, co oznacza, że nowy takson jest o ok. 7 mm dłuższy od największych przedstawicieli gatunku Paedocypris progenetica [tę słodkowodną rybę z rodziny karpiowatych zalicza się do najmniejszych kręgowców świata].

Wg Brytyjczyka, obie rybki preferują podobne habitaty. Podobnie jak w lasach azjatyckich bagien torfowiskowych, w Rio Negro występują kwasowe ciemne wody. I tu, i tu można znaleźć wiele miniaturowych gatunków. Wody ubogie w składniki mineralne wydają się sprzyjać niewielkim rozmiarom, a C. noctivaga to kolejny przykład ucieleśnienia tej reguły.

C. noctivaga ma w szczęce dwa rzędy zębów i charakterystyczne wyłupiaste oczy. Krótko po sporządzeniu opisu holotypu brazylijscy koledzy Britza znaleźli kilka okazów badanej ryby w Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu w São Paulo. Złowiono je w latach 80., ale dotąd nikt nie zajął się ich identyfikowaniem. Ryby schwytano wtedy w 2 lokalizacjach i żadna z nich nie pokrywała się z obszarem przeszukiwanym przez Britza i innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...