Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niespójny SMS narzędziem do zdiagnozowania udaru

Recommended Posts

Amerykańscy neurolodzy przekonują, że niemożność napisania spójnej wiadomości tekstowej powinno się uznawać za objaw udaru. Tyczy się to również pacjentów, którzy nie mają problemów z mówieniem.

Zespół ze Szpitala Henry'ego Forda przeprowadził studium przypadku 40-letniego mężczyzny, który odwiedził Detroit w celach biznesowych. Wykazywał on objawy dystekstii: nie potrafił napisać składnego SMS-a, przez co przypominał on wybryki aplikacji do korekty błędów.

Mężczyzna bez problemu poradził sobie z testem zdolności językowych. Płynność mowy, czytanie, pisanie, rozumienie nie odbiegały od normy. Kiedy jednak poproszono go o napisanie wiadomości tekstowej, pokazał lekarzom dziwne ciągi znaków i nawet nie był tego świadom. Choć poza tym u 40-latka zauważalna była jedynie niewielka asymetria twarzy, ostatecznie zdiagnozowano u niego ostry udar niedokrwienny.

Jak tłumaczy dr Omran Kaskar, dystekstia może być jedynym przejawem poudarowej afazji. Ponieważ SMS-y są opatrzone datą, można stwierdzić, kiedy objawy udaru były obecne lub nawet kiedy się zaczęły. Ma to kluczowe znaczenie dla wdrożenia dożylnego leczenia trombolitycznego (głównym ograniczeniem tej metody jest wąskie okno czasowe).

W nocy przed przyjęciem do szpitala pacjent Kaskara zaczął wysyłać do żony SMS-y. Pierwsza wiadomość była bardzo nieskładna: "Och, kochanie, twoje. Jestem szczęśliwy". Druga, wysłana 2 min później, była już prośbą o pomoc. "[...] Właśnie się obudziłem. Nie potrafię niczemu nadać sensu. Nie mogę nawet pisać. Zadzwoń, jeśli nie śpisz. Kocham cię".

Następnego dnia w szpitalu neurolodzy dostrzeli jedynie niewielką asymetrię prawej strony twarzy. Po testach językowych poproszono, by pacjent napisał SMS-a o następującej treści: "Lekarz potrzebuje nowego smartfona BlackBerry". Zamiast "The doctor needs a new BlackBerry" mężczyzna uzyskał zapis "Tjhe Doctor nddds a new bb". Co istotne, nie dostrzegał żadnych błędów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znając chaotyczny sposób pisania angoli nie widzę w tym tekście nic zdrożnego. Podążając tym tropem to po udarze jest w UK ponad połowa społeczeństwa ("który odwiedził Detroit"). Oni też nie widzą żadnego błędu. "bb" to potocznie BlackBarry. Tylko ten "Doctor" z wielkiej litery.... Doctor? The Doctor? Doctor who? ;P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...