Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niespójny SMS narzędziem do zdiagnozowania udaru

Recommended Posts

Amerykańscy neurolodzy przekonują, że niemożność napisania spójnej wiadomości tekstowej powinno się uznawać za objaw udaru. Tyczy się to również pacjentów, którzy nie mają problemów z mówieniem.

Zespół ze Szpitala Henry'ego Forda przeprowadził studium przypadku 40-letniego mężczyzny, który odwiedził Detroit w celach biznesowych. Wykazywał on objawy dystekstii: nie potrafił napisać składnego SMS-a, przez co przypominał on wybryki aplikacji do korekty błędów.

Mężczyzna bez problemu poradził sobie z testem zdolności językowych. Płynność mowy, czytanie, pisanie, rozumienie nie odbiegały od normy. Kiedy jednak poproszono go o napisanie wiadomości tekstowej, pokazał lekarzom dziwne ciągi znaków i nawet nie był tego świadom. Choć poza tym u 40-latka zauważalna była jedynie niewielka asymetria twarzy, ostatecznie zdiagnozowano u niego ostry udar niedokrwienny.

Jak tłumaczy dr Omran Kaskar, dystekstia może być jedynym przejawem poudarowej afazji. Ponieważ SMS-y są opatrzone datą, można stwierdzić, kiedy objawy udaru były obecne lub nawet kiedy się zaczęły. Ma to kluczowe znaczenie dla wdrożenia dożylnego leczenia trombolitycznego (głównym ograniczeniem tej metody jest wąskie okno czasowe).

W nocy przed przyjęciem do szpitala pacjent Kaskara zaczął wysyłać do żony SMS-y. Pierwsza wiadomość była bardzo nieskładna: "Och, kochanie, twoje. Jestem szczęśliwy". Druga, wysłana 2 min później, była już prośbą o pomoc. "[...] Właśnie się obudziłem. Nie potrafię niczemu nadać sensu. Nie mogę nawet pisać. Zadzwoń, jeśli nie śpisz. Kocham cię".

Następnego dnia w szpitalu neurolodzy dostrzeli jedynie niewielką asymetrię prawej strony twarzy. Po testach językowych poproszono, by pacjent napisał SMS-a o następującej treści: "Lekarz potrzebuje nowego smartfona BlackBerry". Zamiast "The doctor needs a new BlackBerry" mężczyzna uzyskał zapis "Tjhe Doctor nddds a new bb". Co istotne, nie dostrzegał żadnych błędów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znając chaotyczny sposób pisania angoli nie widzę w tym tekście nic zdrożnego. Podążając tym tropem to po udarze jest w UK ponad połowa społeczeństwa ("który odwiedził Detroit"). Oni też nie widzą żadnego błędu. "bb" to potocznie BlackBarry. Tylko ten "Doctor" z wielkiej litery.... Doctor? The Doctor? Doctor who? ;P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...