Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Metro z (radio)widokiem na świat

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wieść niesie, Chile może się pochwalić "najlepszym" nocnym niebem, dlatego świętując koniec budowy największego na świecie interferometru radiowego ALMA (od Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), w metrze w Santiago zorganizowano wystawę pt. "Radioastronomia: nowe okno na wszechświat". W holu stacji Baquedano zgromadzono zdjęcia oraz interaktywne instalacje. Wyświetlany jest też film.

Naukowcy zamierzają uświadomić Chilijczykom, do czego służą przyrządy, które tak ochoczo montuje się w ich kraju. Sergio Cabezon, specjalista ds. zasięgu lokalnego biura NRAO (National Radio Astronomy Observatory), który nadzorował prace nad wystawą z metra, uważa, że za niewiedzę obywateli odpowiadają same obserwatoria. Musimy tym zagadnieniom poświęcać więcej [publicznego] miejsca. Wtedy ludzie będą mieli szansę zrozumieć, czym jest astronomia.

Wystawę zorganizowano w metrze, bo to oznacza ogromną liczbę potencjalnych odbiorców. Dziennie przez Baquedano przewija się ok. 2 mln podróżnych, niewykluczone więc, że wystawa przyciągnie nawet 15 tys. osób, w tym zorganizowane grupy szkolne. Cabezon dodaje, że choć wszyscy powinni się czuć zaproszeni, podstawową grupą docelową są uczniowie w wieku 5-18 lat. Można zwiedzać przez cały tydzień w godzinach od 9 do 20. Fachowy komentarz gwarantowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...