Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Świecąca pułapka

Rekomendowane odpowiedzi

Niektóre owadożerne rośliny wabią ofiary za pomocą fluorescencyjnych elementów, np. jarzących się na niebiesko "lamówek".

Indyjscy naukowcy z Jawaharlal Nehru Tropical Botanical Garden and Research Institute przeskanowali za pomocą promieniowania UV o długości fali rzędu 366 nm świeże liście pułapkowe 14 dzbaneczników (Nepenthes), 5 kapturnic (Sarracenia), 5 rosiczek (Drosera), 2 tłustoszy (Pinguicula), muchołówki amerykańskiej (Dionaea muscipula) oraz pływacza gwiaździstego (Utricularia stellaris). Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie Plant Biology.

Niebieskie świecenie wykryto u przedstawicieli rodzin Nepenthes i Sarracenia, a także u muchołówki amerykańskiej. Dr Sabulal Baby sfotografował m.in. rozjarzone perystomy Nepenthes gracilis. Owady i inne stawonogi widzą ultrafiolet, dlatego fluorescencyjne okolice mogą działać na nie wabiąco. Zgodnie z naszą wiedzą, to pierwsze studium, w ramach którego opisano by tak silną fluorescencję w królestwie roślin. Emisja fluorescencyjna nasila się w miarę wzrostu liścia pułapkowego, a później stopniowo zanika, gdy zaczyna on więdnąć i obumierać.

Aby sprawdzić, na ile niebieskie świecenie jest dla Nepenthes khasiana ważne, akademicy na 10 dni zamaskowali newralgiczne obszary niefluorescencyjnym wyciągiem ze strefy poślizgowej. Okazało się, że w porównaniu do roślin kontrolnych, skuteczność polowania znacząco spadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...