Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Superwystawa poświęcona Herodowi

Rekomendowane odpowiedzi

Dwunastego lutego w Muzeum Izraela w Jerozolimie otwarto pierwszą na świecie wystawę, poświęconą życiu i spuściźnie Heroda Wielkiego. Jej centralnym elementem jest odtworzona komora grobowa władcy (pokuszono się m.in. o zrekonstruowanie sarkofagu).

Kurator David Mevorah podkreśla, że Herod był wspaniałym budowniczym, ale zapamiętano go głównie jako inicjatora rzezi niewiniątek czy mordercę żony i kilkorga dzieci. Ponieważ do wystawy przygotowywano się aż 3 lata, konserwatorzy mieli kiedy zapoznać się z upamiętnianym człowiekiem. Okazało się, że był nie tylko okrutny, ale i interesujący. Kolejne informacje sprawiały, że dało się go nawet lubić. Odtwarzając grobowiec miłośnika sztuki i architektury, muzeum musiało wzmocnić fundamenty i stworzyć nowe pomieszczenia. Tylko w ten sposób dało się wesprzeć ciężkie bloki.

Pochówek władcy znaleziono 7 maja 2007 r. w fortecy Herodion. Ze stanowiska wydobyto ponad 30 t kamiennych elementów. W niektórych przypadkach aż trudno było się domyślić, że kiedyś tworzyły one mozaiki czy freski.

"Herod Wielki - ostatnia podróż króla" to jak dotąd największa i najdroższa wystawa Muzeum Izraela. Na pomysł jej zorganizowania wpadł Ehud Necer, który poszukiwaniu grobowca poświęcił 35 lat kariery. Archeologowi zależało na zaprezentowaniu artefaktów dokumentujących dzieło życia, lecz, niestety, nie zobaczył imponującego końca, bo zmarł w 2010 r. w wyniku urazów odniesionych w czasie upadku. Herodion przyniósł mu chwałę i doprowadził do zguby.

W 2011 r. za pomocą dźwigu muzeum usunęło dziesiątki kolumn i sklepienie ostatniego poziomu grobowca. Po przewiezieniu do Jerozolimy chipy miały ułatwić połączenie wszystkiego w całość. Wewnątrz odkryto 3 sarkofagi. Wg archeologów, jeden musiał należeć do Heroda. Co prawda nie było na nim inskrypcji, ale wyróżniał go czerwony kamień. Dodatkowo został rozbity na kawałki, prawdopodobnie w czasie powstania.

Mevorah wyjaśnia, że Herod był kulturowym łącznikiem między Rzymem a Judeą. Swoje siedziby zdobił, wzorując się na najnowszych rzymskich trendach. Zwiedzający będą się mogli o tym przekonać, podziwiając choćby salę tronową z pałacu w Jerychu.

Władze Palestyny twierdzą, że wydobywanie obiektów archeologicznych na Zachodnim Brzegu bez ich pozwolenia jest pogwałceniem międzynarodowej konwencji, która reguluje postępowanie ze starożytnościami na terenach okupowanych. Muzeum odparowuje, że obiekty zostaną zwrócone za 8 miesięcy po zakończeniu wystawy. Dyrektor placówki James Snyder podkreśla, że nie dostał żadnego zażalenia z Autonomii Palestyńskiej. Wg niego, na mocy Porozumienia z Oslo to Izrael odpowiada za opiekę i nadzór archeologiczny na Zachodnim Brzegu. Herodium znajduje się na obszarze C Zachodniego Brzegu i ponoć muzeum koordynowało swoje działania z izraelską administracją cywilną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...