Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

RIOT przeanalizuje i przewidzi ruchy obywatela

Recommended Posts

Firma Raytheon opracowała oprogramowanie analityczne o nazwie Rapid Information Overlay Technology (RIOT). Jego zadaniem jest zbieranie i analizowanie informacji znajdujących się na Facebooku, Twitterze i ForuSquare. Dzięki RIOT można dowiedzieć się, gdzie i kiedy dana osoba przebywała, zebrać fotografie, na których się znajduje, określić jej powiązania społeczne, a nawet - co najważniejsze - spróbować przewidzieć jej przyszłe działania.

RIOT-owi w pracy bardzo pomaga rosnąca liczba połączeń z internetem wykonywanych za pomocą urządzeń przenośnych. Zdobycie informacji o lokalizacji takiego urządzenia jest jednoznaczne ze zdobyciem informacji o miejscu pobytu jego właściciela.
Na dostępnym w sieci materiale wideo pracownik Raytheona, Brian Urch, pokazuje, w jaki sposób działa RIOT. Prezentuje jego możliwości na przykładzie jednego z pracowników firmy. Najbardziej interesująca jest ostatnia część prezentacji, gdy próbuje się dowiedzieć, co w przyszłości będzie robił wspomniany pracownik. Na podstawie zebranych danych RIOT stwierdza, że za kilka miesięcy zacznie regularnie odwiedzać siłownię. Wskazuje na dni tygodnia i godziny, kiedy to z największym prawdopodobieństwem będzie można tam zastać obserwowanego. Jeśli więc chcemy zatrzymać Nicka lub zdobyć jego laptopa, to najlepiej wybrać się na siłownię o 6 rano w poniedziałek - mówi Urch.

Raytheon twierdzi, że RIOT to jedynie oprogramowanie prototypowe. Firma nikomu go nie sprzedała. Prawdopodobnie w kwietniu ubiegłego roku zostało ono zaprezentowane rządowi USA. Zdaniem Guardiana, który opublikował wideo prezentujące możliwości RIOT-a, Raytheon ma prawo, bez rządowej autoryzacji, sprzedać swój program większości klientów.

Administracja prezydenta Obamy chce przeznaczyć 200 milionów dolarów na projekty związane ze zbieraniem i analizą dużych ilości danych.

Film z prezentacją RIOT-a można obejrzeć w serwisie YouTube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pięknie k..a pięknie

Najgorsze ze to wcale nie jest jakoś specjalnie trudno zrobić takie cudo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...