Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sekwestrować jak jeżowiec...

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżowce posługują się niklem, by pozyskać dwutlenek węgla z morza i wbudować go w pancerz. Ich umiejętności można wykorzystać jako model skutecznej sekwestracji CO2 (CCS z ang. Carbon Capture and Storage).

Jak ujawnia dr Lidija Šiller z Newcastle University, do odkrycia doszło przez przypadek. Chcieliśmy ze szczegółami zrozumieć proces powstawania kwasu węglowego przez uwodnienie CO2 i potrzebowaliśmy katalizatora, który przyspieszyłby reakcję. W tym samym czasie sprawdzałam, jak rozbudowując/przebudowując szkielet, organizmy absorbują CO2 i przyglądałam się jeżowcowi przekształcającemu CO2 w węglan wapnia. Gdy analizowaliśmy [...] larwy jeżowca, odkryliśmy wysokie stężenie niklu w egzoszkielecie. Przeprowadzając test kwasu węglowego, posłużyliśmy się nanocząstkami niklu [NiNPs], które mają duże pole powierzchni i stwierdziliśmy, że dwutlenek węgla został całkowicie usunięty. Odwracalne uwodnienie przeprowadzano w temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu.

Wtryskiwanie gazu pod ziemię jest kosztowne i trudne. Poza tym CO2 może "uciekać", czasem wiele kilometrów od pierwotnego miejsca składowania. Alternatywne podejście to przekształcanie CO2 w węglan wapnia lub magnezu. Jednym ze sposobów jest posłużenie się anhydrazą węglanową. Niestety, w środowisku kwasowym enzym pozostaje nieaktywny, a ponieważ jednym z produktów reakcji jest kwas węglowy, oznacza to, że białko sprawdza się przez krótki czas, a sam proces staje się kosztowny - wyjaśnia doktorant Gaurav Bhaduri.

Aktywność katalityczna NiNPs jest niezależna od pH. Co więcej, właściwości magnetyczne i nierozpuszczalność w wodzie ułatwiają wychwyt nanocząstek i ponowne wykorzystanie. Nikiel jest bardzo tani - 1000-krotnie tańszy od enzymu, a węglany nie szkodzą środowisku.

Proces opracowany przez zespół z Newcastle University polega na wychwytywaniu CO2 u szczytu komina i przepuszczaniu go przez kolumnę wody z nanocząstkami niklu. Na dole odzyskuje się węglan wapnia. Naukowcy przyznają, że metoda nie będzie się sprawdzać w każdych warunkach. Mogą ją wdrożyć zakłady produkcyjne, ale już nie producenci czy użytkownicy samochodów. Tak czy siak proces został opatentowany, a Brytyjczycy szukają inwestora.

Autorzy raportu z Catalysis Science and Technology podkreślają, że odwracalne uwodnienie CO2 do kwasu węglowego to etap ograniczający tempo mineralizacji dwutlenku węgla. Wzorowanie się na jeżowcach i zastosowanie NiNPs rozwiązuje ten problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...