Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Co dobre dla serca, nie musi sprzyjać mózgowi?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy obfitująca w warzywa, owoce, oliwę i orzechy dieta śródziemnomorska chroni starzejący się mózg? Ponieważ dotychczasowe badania dawały sprzeczne rezultaty, zespół Emmanuelle Kesse-Guyot z INSERM postanowił na własną rękę porównać częstość spożywania dań z tego typu produktów z jakością funkcjonowania poznawczego.

Wcześniej sugerowano, że dobre tłuszcze z diety śródziemnomorskiej bezpośrednio korzystnie wpływają na mózg lub że nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik utrzymują naczynia w dobrym stanie, co pośrednio sprzyja zdrowiu mózgu.

W analizie Francuzów uwzględniono 3083 uczestników studium SU.VI.MAX (Supplementation with Vitamins and Mineral Antioxidants). W połowie lat 90. XX wieku ludzie ci mieli co najmniej 45 lat. Na początku - w latach 1994-96 - co 2 miesiące prowadzili oni 24-godzinne dzienniczki spożywanych pokarmów. Ponieważ procedurę tę powtarzano 6-krotnie, nawyki dietetyczne śledzono na przestrzeni 1 roku. Po 13 latach - w okresie między 2007 a 2009 rokiem - ochotnicy rozwiązywali baterię 6 testów neuropsychologicznych. Oceniano m.in. pamięć.

Na podstawie stopnia przywiązania do diety śródziemnomorskiej akademicy podzielili badanych na 3 grupy. Później zestawiono sumaryczne wyniki funkcjonowania poznawczego. Okazało się, że osoby w największym stopniu przestrzegające wytycznych wypadały mniej więcej tak samo jak ludzie nienarzucający sobie żywieniowych ograniczeń.

Nasze studium nie wspiera hipotezy o znaczącym neuroochronnym wpływie diety śródziemnomorskiej na funkcjonowanie poznawcze - twierdzi Kesse-Guyot.

Specjaliści oceniający wyniki uzyskane przez autorów raportu z American Journal of Clinical Nutrition podkreślają, że niestety, zamiast śledzić funkcjonowanie poznawcze w jakimś okresie, by zaobserwować, czy następuje poprawa, czy pogorszenie sprawności intelektualnej, Francuzi ograniczyli się do jednego badania w wieku ok. 65 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...