Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skarb z czasów Królestwa Bosporańskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Na Krymie, w cytadeli znajdującej się w miejscowości, która przed 2000 lat należała do Królestwa Bosporańskiego, znaleziono skarb zakopany na jej terenie przez miejscowych bogaczy. W jego skład wchodziło ponad 200 monet, przeważnie z brązu, złota, srebrna i brązowa biżuteria oraz szklane naczynia. Fort był oblegany. Bogaci ludzie z tej miejscowości i jej okolic próbowali ukryć swoje majątki przed Rzymianami. Zakopali je wewnątrz cytadeli - mówi profesor Nikołaj Winokurow z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Zdaniem uczonego mieszkańcy wiedzieli, że ich twierdza nie oprze się atakującym Rzymianom. Do oblężenia doszło w 45 roku naszej ery. Królestwo Bosporańskie było wówczas od około 100 lat klientem Rzymu, chociaż Imperium sprawowało nad nim raczej symboliczną kontrolę. Około 45 roku z nie do końca jasnych przyczyn cesarz Klaudiusz pozbawił tronu władcę Królestwa Mitrydatesa VIII i zastąpił go jego bratem Kotysem I. Mitrydates zbuntował się przeciwko Rzymowi, a Imperium wysłało armię na pomoc Kotysowi. Właśnie podczas tej wojny doszło do wspomnianego oblężenia.

Co ciekawe, znaleziony skarb podzielony był na części należące do różnych osób, a w każdej z nich znajdowało się dokładnie 55 monet wybitych przez Mitrydatesa VIII. Albo to przypadek, albo też każdy właściciel majątku otrzymał taką właśnie kwotę od zwolenników Mitrydatesa - stwierdzili uczeni.

Miejsce, w którym znaleziono skarb, jest badane przez zespół Winokurowa od 1989 roku. Naukowcy podkreślają, że pod względem etnicznym mieszkańcy osady i okolic byli wymieszani, jednak ich kultura była czysto grecka. Mówili po grecku, mieli greckie szkoły, grecką architekturę, fort też był grecki. Kulturowo byli Hellenami. Greckie korzenie widać też w odkrytym skarbie - znajdziemy tam srebrną broszkę z wygrawerowaną podobizną Afrodyty oraz złote pierścienie i kamienie szlachetne z wizerunkami Nemezis i Tyche. W cytadeli znaleziono też fragmenty terakoty z wyobrażeniami Demeter, Kory, Kybele, Afrodyty z delfinem, Psyche, Erosa, Hermesa czy Attisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...