Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wydechowe diagnozowanie zapalenia płuc

Rekomendowane odpowiedzi

Dotąd naukowcy pracowali nad testami wydechowymi do diagnozowania astmy i nowotworu, teraz przyszła kolej na zapalenie płuc. Po zakończeniu eksperymentów na myszach zespół z University of Vermont przekonuje, że można zidentyfikować zapach (wolatilom, od ang. volatile - związek lotny) infekujących bakterii, skracając czas postawienia diagnozy z dni do minut.

Zamiast polegać na pobieraniu wymazu, hodowli i oznaczaniu wrażliwości na antybiotyki, Amerykanie określali rodzaj i poziom lotnych związków organicznych (LZO). Chodziło oczywiście o LZO poszczególnych gatunków i szczepów bakterii. Autorzy artykułu z Journal of Breath Research podkreślają, że wielu badaczy prowadziło eksperymenty dot. lotnych biomarkerów bakteryjnych in vitro, ale uzyskane przez nich wyniki trudno było przełożyć na analizy oddechu żywych organizmów.

y uzupełnić lukę w wiedzy, zespół postanowił zastosować spektrometrię mas z jonizacją elektrorozpylaniem (SESI-MS) bezpośrednio w odniesieniu do wydychanego powietrza. Na początku gryzonie zainfekowano pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). Po upływie doby zaczęły się analizy.

Okazało się, że za pomocą SESI-MS można odróżnić 1) zwierzęta zdrowie i zainfekowane, 2) zakażone pałeczkami ropy błękitnej i gronkowcami złocistymi, a także 3) szczepami PAO1 i FRD1 gronkowca.

Gdy Amerykanie porównali LZO wykryte w warunkach in vitro oraz in vivo, okazało się, że pokrywa się tylko 25-34% pików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...