Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przeżyją tylko mistrzowie zastygania w bezruchu

Rekomendowane odpowiedzi

Płody rekina bambusowego (Chiloscyllium punctatum) wykorzystują zmysł elektryczny, by zastygając w bezruchu, uniknąć ataku drapieżników. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii uważają, że ich odkrycie pomoże w opracowaniu skutecznych odstraszaczy rekinów.

Na początku płody rozwijają się w dobrze zamkniętych kapsułach jajowych, które dzięki kolorom dopasowanym do otoczenia i wąsom wczepionym w roślinność spełniają wszelkie kryteria schronienia idealnego. W miarę wzrostu ryby kapsuła rozszczelnia się od dołu. Z jednej strony płód zyskuje więc dostęp do świata zewnętrznego i może zagarniać ogonem bogatą w tlen wodę, z drugiej jednak staje się zauważalny dla drapieżników.

Ryan Kempster stwierdził, że rekiny bambusowe potrafią sobie z tym poradzić. Krótko po otwarciu kapsuły jajowej rozwija się bowiem u nich zmysł elektryczny.

Badacz z antypodów zebrał kapsuły jajowe z akwarium i zeskrobał ich zewnętrzną warstwę (ekstrachorion). Umieszczając z tyłu źródło światła, mógł filmować ruchy płodów podczas wystawiania na oddziaływanie różnych pól elektrycznych. Kiedy pasowały one do parametrów oddechu przepływającego obok drapieżnika, embriony zastygały w bezruchu. Wstrzymywały nawet oddech. Owinięty wokół ciała ogon upodobniał je do małych kulek.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...