Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niby nic, a liczba błędów rośnie...

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie przerwy mają zaskakująco duży wpływ na zdolność dokładnego dokończenia zadania. Podczas studium z udziałem 300 ochotników naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan zauważyli, że po wybiciu z rytmu na zaledwie 3 s wskaźnik błędów popełnianych przy wykonaniu zadania na komputerze podwajał się.

Badani mieli wykonać serię czynności. Naciskając klawisz, należało np. stwierdzić, czy wyświetlana litera znajduje się bliżej początku czy końca alfabetu. Czasami psycholodzy przerywali eksperyment, prosząc, by przed powrotem do oryginalnego zadania wpisać 2 litery, co zajmowało ok. 2,8 s. Okazało się, że w takich okolicznościach kolejność była mylona 2-krotnie częściej niż w warunkach kontrolnych.

Jak podkreśla Erik Altmann, przerwy nie trwały dłużej od pojedynczego podetapu czynności, co oznacza, że przyczyną błędów nie był czas. Chodziło raczej o przymusowe przenoszenie uwagi z jednego zadania na drugie. By ograniczyć szkodliwość tego zjawiska w zawodach, gdzie błędy pozostają szczególne kosztowne, przed rozpoczęciem krytycznej fazy procesu warto przynajmniej wyłączyć wszystkie komórki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Matsukawa

Oznacza to, że w programach dbających o higienę pracy, takich jak popularny WorkRave, należy wyłączyć krótkie przerwy co 10-15 minut, pozostając przy przerwach co 45-60 minut, ponieważ każde rozproszenie powoduje spadek efektywności pracy, co w sumie zwiększa stress, zamiast go zmniejszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...