Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zidentyfikowano trzy nowe gatunki jadowitych małpiatek

Rekomendowane odpowiedzi

Na Borneo zidentyfikowano trzy nowe gatunki jadowitych małpiatek z rodzaju Nycticebus. Dotychczas zwierzęta zaliczano do jednej grupy z innym gatunkiem, ale uczeni  University of Missouri dowiedli, że to różne gatunki. Z jednej strony oznacza to, że są one bardziej zagrożone niż sądzono, a z drugiej daje nadzieję na lepszą ich ochronę. Cztery osobne gatunki jest trudniej chronić niż jeden, gdyż każdy z nich musi utrzymać odpowiednią liczbę osobników i mieć zapewnione wystarczające terytorium leśne. Niestety, nie tylko mamy do czynienia z utratą habitatów, ale obserwujemy rosnący w siłę czarny rynek handlu zwierzętami. Są one sprzedawane jako maskotki, służą do przyciągania turystów, którzy się z nimi fotografują lub są zabijane i rozczłonkowywane jako składniki tradycyjnej azjatyckiej medycyny - mówi główna autorka badań, Rachel Munds.

Małpiatki z rodzaju Nycticebus są niezwykle trudne w hodowli i nie dają się udomowić. Nawet ogrody zoologiczne mają kłopoty z zapewnieniem im odpowiedniego wyżywienia. W ogrodach zoologicznych rzadko udaje się je rozmnożyć. Niemal wszystkie naczelne sprzedawane jako maskotki to zwierzęta schwytane w środowisku naturalnym. Takie działanie zrywa złożone i słabo zbadane więzi społeczne wśród małpiatek. Handlarze wyrywają im zęby, gdyż ich ugryzienie jest toksyczne. Wiele z nich zdycha z powodu fatalnych warunków, w jakich są przetrzymywane. A te, które trafiają do domów, nie mają zapewnionych tam odpowiednich warunków społecznych, są źle odżywiane i nie mają odpowiednich warunków do życia. Ich właściciele chcą się z nimi bawić za dnia co zaburza ich funkcjonowanie, gdyż małpiatki to zwierzęta nocne - dodaje uczona.

Munds i jej zespół obserwowali na Borneo przedstawicieli jednego, jak dotąd sądzono, gatunku. Zwierzęta różniły się rozmiarami, grubością futra,  ozdobami pyska i obszarem występowania. Bliższe badania eksponatów muzealnych, zdjęć oraz zwierząt w naturze wykazały, że mamy do czynienia z czterema różnymi gatunkami.

Profesor Anna Nekaris, prymatolog z Oxford Brookes University zauważa: Na YouTube popularne są filmy, na których widać małpiatki trzymające parasole czy jedzące sztuścami. CNN propagowało ostatnio tego typu wideo z małpiatkami, jako przykład dobrej rozrywki. W rzeczywistości małpiatki trzymające sztućce czy parasole to zdesperowane stworzenia, które chcą się czegoś uchwycić. W naturze te nadrzewne zwierzęta spędzają całe życie uchwycone gałęzi. Ludzie rzadko zapewniają im odpowiednie warunki do wspinania się.

Sprzedaż zwierząt jako domowych maskotek to nie jedyne zagrożenie. Małpiatki są mordowane w wyjątkowo okrutny sposób na potrzeby azjatyckiej medycyny. Aby pozyskać ich łzy, które rzekomo leczą ludzkie oczy, w odbyt zwierzęcia wtykany jest rożen, który przeprowadzany jest przez jego całe ciało, dopóki nie wyjdzie ustami. Wciąż żywe małpiatki umieszcza się nad ogniem i wędzi powoli w dymie, zbierając ściekające łzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...