Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ruch pomaga w walce ze zmęczeniem w chorobie nowotworowej

Rekomendowane odpowiedzi

Przewlekłe zmęczenie jest wynikiem nowotworu, ale także leczenia - radio- czy chemioterapii. Okazuje się, że poziom energii można zwiększyć za pomocą ćwiczeń aerobowych.

Zmęczenie związane z chorobą nowotworową może wpływać na chęć i możność kontynuowania leczenia. W przeszłości sugerowano, by pacjenci odpoczywali, jednak długie okresy bezczynności sprzyjają degeneracji mięśni i jeszcze bardziej nasilają zmęczenie.

Już w 2008 r. naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Anglii dokonali przeglądu literatury, z którego wynikało, że dobrze jest połączyć odpoczynek i aktywność fizyczną. W najnowszej metaanalizie Brytyjczycy uwzględnili dodatkowo 28 badań. W sumie przyglądali się wynikom 56 studiów (objęły one 4068 uczestników). Dokładnie połowa studiów (28) dotyczyła pacjentów z rakiem piersi. Okazało się, że osoby z litymi guzami odnosiły korzyści z ćwiczeń aerobowych, np. spacerowania czy jazdy na rowerze. Co istotne, pomagała zarówno aktywność podczas, jak i po zakończeniu leczenia. Inne formy ćwiczeń, w tym trening oporowy, nie zmniejszały zmęczenia w stopniu istotnym ze statystycznego punktu widzenia.

Niektórzy ludzie będą się czuć na tyle dobrze, że uda im się pobiegać lub pojeździć na rowerze [...], jednak generalnie zachęcalibyśmy do rozpoczynania od niskiego poziomu [aktywności] - podkreśla dr Fiona Cramp.

W przyszłości akademicy zamierzają ustalić, jak na uzyskiwane wyniki wpływają częstotliwość i czas trwania sesji ruchowych, a także typ i zaawansowanie nowotworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...