Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Obsesyjno-kompulsyjni bardziej przeżywają dylematy moralne

Rekomendowane odpowiedzi

Aktywność mózgu wskazuje, że w porównaniu do osób zdrowych, pacjenci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (ZOK) przeżywają w zetknięciu z dylematami moralnymi silniejszy dyskomfort.

Zespół Carlesa Soriano-Masa z Bellvitge University Hospital badał 73 ochotników z ZOK (42 mężczyzn i 31 kobiet) i równoliczną grupę kontrolną. Przebywając w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, należało wybrać między 2 alternatywami; obie wiązały się z negatywnymi konsekwencjami.

Badanych proszono m.in. o wyobrażenie sobie wojny i następującej sytuacji: podczas ataku wojsk wroga cała wioska ukrywa się w piwnicy. Nagle jedno z dzieci zaczyna płakać. Jeśli nikt niczego nie zrobi, żołnierze znajdą wszystkich. Czy usprawiedliwione jest zasłanianie maluchowi ust, choć grozi to uduszeniem?

Okazało się, że w zestawieniu z grupą kontrolną, u chorych z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi występowała silniejsza aktywność kory oczodołowo-czołowej, a zwłaszcza części przyśrodkowej, powiązanej z podejmowaniem decyzji i rozwojem uczuć moralnych. Stwierdzono też podwyższone pobudzenie lewej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej oraz lewego zakrętu skroniowego środkowego.

Co ciekawe, nadmierna reakcja nie występowała w czasie podejmowania banalnych decyzji, np. czy w czasie weekendu pojechać na wieś, czy pójść na plażę.

[Zebrane] dane pozwalają nam po raz pierwszy obiektywnie potwierdzić istnienie mózgowych dysfunkcji, które mają związek ze zmianami w złożonych procesach poznawczych, np. doświadczaniu moralności.

Choć ZOK kojarzą się głównie z natręctwami, np. ciągłym myciem rąk, zdarzają się też przypadki patologicznego poczucia winy na tle seksualnym czy religijnym. Sugeruje to, że pacjenci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi są rzeczywiście bardziej podatni na moralną nadwrażliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...