Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rzutowani do szczurzego świata

Rekomendowane odpowiedzi

Bezproblemowe porozumiewanie z przedstawicielami innych gatunków to część fabuły filmów czy książek fantasy, rzeczywistość bywa jednak o wiele bardziej skomplikowana. Dzięki skonstruowanemu ostatnio systemowi - kontrolowanemu przez ludzi robotowi rozmiarów szczura i awatarowi wielkości człowieka, na którego posunięcia wpływają ruchy gryzonia - wiele może się w tej materii zmienić.

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego i Uniwersytetu w Barcelonie pracują nad rzutowaniem (ang. beaming) już od jakiegoś czasu. Definiują je jako cyfrowe transportowanie reprezentacji siebie do odległego miejsca, gdzie można się kontaktować z innymi ludźmi, jakby naprawdę się tam przebywało. Udaje się to dzięki połączeniu rzeczywistości rozszerzonej i systemów telerobotycznych (gość jest reprezentowany w wybranej lokalizacji jako robot).

Podczas eksperymentów w rzutowaniu ludzko-zwierzęcym człowiek przebywał w laboratorium Uniwersytetu Barcelońskiego w kampusie Mundet, a szczur 12 km dalej w ośrodku dla zwierząt w Bellvitge. Poczynania szczura monitorowano za pomocą oprogramowania do śledzenia ruchów. Dane transmitowano za pomocą Internetu do komputerów kontrolujących awatar: gdzie przemieścił się gryzoń, tam wędrowała i humanoidalna postać (szczurzą arenę powiększono do ludzkich rozmiarów i zmieniono w pokój). Poczynania człowieka w rzeczywistości wirtualnej także śledzono. Dane trafiały do Bellvitge, gdzie wykorzystywano je do napędzania robota wielkości szczura.

Rzutowanie wykracza poza tradycyjne rozwiązania, takie jak wideokonferencje, które nie dają uczestnikom fizycznego wrażenia przebywania we wspólnej przestrzeni ani nie pozwalają na przeprowadzanie w niej jakichkolwiek działań - podkreśla prof. Mandayam Srinivasan. Wykorzystany przez nas proces to nie tylko prezentacja różnych technologii, ale i szansa dla naukowców, odkrywców i innych osób, by odwiedzić odległe i obce miejsca bez narażania się na niebezpieczeństwo. Co ważne, dzięki temu można w całkowicie nowy sposób podejść do zachowania zwierząt [...].

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...