Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
presja

Marcus du Sautoy Poker z Pitagorasem

Recommended Posts

Autor jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim.

"W oparciu o bogactwo gier i szarad (a także za pomocą przykładów – od gry w klasy po postać Wayne’a Rooneya) Marcus du Sautoy ukazuje, że matematyka jest sercem wszystkiego, co robimy, i jak bardzo przydaje się w codziennym życiu. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów: o liczbach pierwszych, o geometrii, o zagadkach i grach liczbowym, o wykorzystaniu matematyki w komunikacji i opracowywaniu szyfrów i o prawdopodobieństwie. Marcus du Sautoy niezwykle zrozumiale tłumaczy w nich m.in. tajniki przewidywania przyszłości – od toru lotu asteroidów po nadchodzącą burzę, wyniki loterii kierunek ruchu podkręconej piłki Beckhama czy wzrost liczby ludności. Pokazuje nam, że kształty należy postrzegać w czterech wymiarach. Uczy, w jaki sposób matematyka może uczynić z nas lepszych graczy na loteriach i w karty.

 

Autor opisał również pięć problemów matematycznych, nad którymi od wieku głowią się naukowcy. Za rozwiązanie każdego z nich miliarder London T. Clay, założyciel Clay Mathematics Institute, ufundował nagrodę miliona dolarów. Profesor matematyki zachęca czytelników do wzięcia udziału w wyścigu o milion dolarów". / notka wydawnictwa Carta Balanca/

Książka jest znakomita dla , w zasadzie, każdego. Dla uczniów, nauczycieli i rodziców, Dla miłośników matematyki i jej wrogów (najczęściej mimo woli). Moim zdaniem pozwala uwierzyć w siebie, bo skoro moge pojąć tak trudne problemy, o jakich pisze du Sautoy, to i na lekcjach nie powinienem mieć problemu. Tak w każdym razie zadziałała na moje dziecko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

London Clay ogłosił konkurs na rozwiązanie siedmiu (podkr. - P_) problemów. Hipoteza Poincare`ego została rozwiązana przez Grigorija Perelmana, za co został nagrodzony milionem dolarów od pana Clay`a i Medalem Fieldsa w 2006 r. Żadnej z tych nagród nie przyjął. Krążyły jeszcze pogłoski o potwierdzeniu hipotezy Riemanna przez pewnego pracownika indyjskiej sekcji HP, jak na razie nie potwierdzone.

Aha, zapomniałbym. Pozostałe pięć/sześć problemów milenijnych czeka na Wasze rozwiązania.

Powodzenia!

P_.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież nie biję. A nawet jeśli, to niezbyt mocno.

Swoją drogą to Perelman jest ciekawym człowiekiem. Wygrać Olimpiadę Matematyczną a potem odmówić odbioru Medalu Fieldsa...

Niemniej, książka zapowiada się ciekawie, choć wpisuje się raczej w nurt "nowej matury".

Matematyk amator, fan Feynmana

P_.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...