Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Strumień materii o długości 2 milionów lat świetlnych

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowa grupa astronomów zbadała poruszający się z podświetlną prędkością strumień materii o długości ponad 2 milionów lat świetlnych od centrum swojej galaktyki. Okazało się, że strumień jest niezwykle podobny do śladów pozostawianych przez silniki odrzutowe z włączonymi dopalaczami. Na obrazach przekazanych przez Australia Telescope Compact Array widać, że olbrzymi strumień PKS 0637-752 składa się z jasnych i ciemnych regionów przypominających "diamenty Macha".

Takie strumienie powstają, gdy materia opada na supermasywną czarną dziurę w centrum galaktyki. Jednak nie znamy wielu szczegółów tego zjawiska. Potężne strumienie, takie jak ten, są badane od dziesięcioleci, od początków radioastronomii, ale ciągle dokładnie nie wiemy, jak się tworzą i z czego są zbudowane - mówi doktor Leith Godfrey z International Center for Radio Astronomy Research.

PKS 0637-752 należy do największych znanych nam tego typu obiektów. Strumień jest wielokrotnie większy niż cała Droga Mleczna. Jeśli chcemy zrozumieć, jak powstają i rosną galaktyki, musimy zrozumieć te strumienie. One są niesamowicie potężne i prawdopodobnie mogą zatrzymywać formowanie się gwiazd w ich galaktyce, przez co wpływają na jej wielkość oraz wygląd całego wszechświata - dodaje Godfrey.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ponaddźwiękową prędkością" jak na takie ogromne rozmiary prędkość jest znikoma, ale jeżeli to nie błąd w tłumaczeniu to gratuluje dokładności wyznaczenia V ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...