Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto planetę w Alfa Centauri

Rekomendowane odpowiedzi

Europejscy astronomowie odkryli planetę w systemie Alfa Centauri. To najbliższy pozasłoneczny system planetarny. Znaleziona planeta, mniej więcej masy Ziemi, jest jednocześnie najlżejszą znaną nam egzoplanetą krążącą wokół gwiazdy przypominającej Słońce.

System Alfa Centauri składa się z trzech gwiazd. Dwie z nich - Alfa Centauri A i B - to okrążające się w bliskiej odległości gwiazdy wielkości Słońca. Z systemem powiązana jest też grawitacyjnie bardziej odległa Proxima Centauri, czerwony karzeł znajdujący się w odległości 0,237 ± 0,011 lat świetlnych od Alfa Centauri. Sama Alfa Centauri znajduje się w odległości 4,24 lat świetlnych od Ziemi.

Xavier Dumusque, pracujący w obserwatorium w Genewie oraz w Centrum Astrofizycznym na Uniwersytecie w Porto, mówi, że badania prowadzone przez instrument HARPS, który znajduje się w obserwatorium La Silla w Chile, trwały przez cztery lata. W ich trakcie odkryto słaby, ale stały sygnał, świadczący o obecności planety, która co 3,2 dnia okrąża Alfa Centauri B. Obecność planety powoduje, że sama gwiazda porusza się w przód i w tył z prędkością 1,8 kilometra na godzinę.

Pierwsze planety poza Układem Słonecznym odkrył w 1992 roku profesor Aleksander Wolszczan. Obecnie znanych jest niemal 800 takich planet, a ponad 2000 czeka na potwierdzenie.

Nowo odkryta planeta okrąża Alfa Centauri B w odległości zaledwie 6 milionów kilometrów. Odległość Ziemi od Słońca do 150 milionów kilometrów.

To pierwsza planeta o masie podobnej do masy Ziemi, która została znaleziona w pobliżu giwazdy podobnej do Słońca. Jej orbita przebiega bardzo blisko gwiazdy i musi być tam zbyt gorąco, by mogło istnieć życie w znanej nam formie. Ale równie dobrze może to być jedna z wielu planet. Inne wyniki uzyskane za pomocą HARPS oraz odkrycia dokonane przy użyciu Keplera wskazują, że większość planet o małej masie jest znajdowanych właśnie w tego typu systemach - stwierdził Stephane Udry z obserwatorium w Genewie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...