Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hormony zwiększają podatność na urazy kolana?

Rekomendowane odpowiedzi

Kobiety uprawiające sport, zwłaszcza dyscypliny wymagające nagłych zwrotów czy skrętów, doznają urazów kolana częściej niż mężczyźni. Do tej pory przyczyn poszukiwano w różnicach biomechanicznych, ale nowe studium sugeruje, że ważną rolę mogą odgrywać zmiany w aktywności nerwowo-mięśniowej w czasie cyklu menstruacyjnego.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i Uniwersytetu Północnej Karoliny mierzył aktywność jednostek motorycznych (in. ruchowych) wokół kolana. Jednostka motoryczna to grupa miocytów unerwiana przez odgałęzienia tego samego motoneuronu.

Okazało się, że w porównaniu do wcześniejszych faz cyklu, częstość generacji iglic w późnej fazie lutealnej, mniej więcej tydzień przed okresem, jest znacznie wyższa. Zaobserwowana różnica może wpływać na stabilność stawu, oddziałując w ten sposób na podatność na uraz.

Matthew Tenan z Uniwersytetu Teksańskiego podkreśla, że dotąd nie było wiadomo, czy poza biomechaniką, inne czynniki, np. zmiany we wzorcach wyładowań, także odgrywają jakąś rolę w odmienności kobiecej statystyki urazów. Ponieważ poziomy hormonów fluktuują w czasie cyklu, Amerykanie postanowili sprawdzić, czy wpływa to na aktywność jednostek ruchowych. W ramach eksperymentu współpracowali z 7 ochotniczkami w wieku 19-35 lat. Poprosili je o monitorowanie cyklu za pomocą pomiaru podstawowej porannej ciepłoty ciała.

Dodatkowo panie zjawiały się w laboratorium w 5 różnych punktach cyklu. Do dwóch mięśni wokół kolana wprowadzano cieniutkie elektrody (od średnicy mniejszej od grubości ludzkiego włosa), które miały rejestrować aktywność jednostek motorycznych w czasie rozciągania.

Choć akademicy zauważyli, że wskaźnik wyładowań w późnej fazie lutealnej jest wyższy, na razie nie są pewni, czy pokrywa się to z wzorcami urazów kolana. Chcą to ustalić w ramach kolejnych badań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...