Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wąż protestujący nazwą

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Senckenberg Research Institute we Frankfurcie odkryli w zachodniej Panamie nowy gatunek węża. Nadana mu nazwa, Sibon noalamina, jest swego rodzaju protestem przeciwko zniszczeniom związanym z górnictwem i wylesieniem, bo po hiszpańsku "no a la mina!" znaczy "nie dla kopalni!".

Niemcy zdecydowali się na znaczącą ekologicznie nazwę, by zwrócić uwagę na fakt, że działania ludzi zagrażają habitatowi nieszkodliwego ślimakożernego węża. W podobnej sytuacji znajdują się zresztą inne gatunki płazów i gadów, odkrywane w regionie w ciągu kilku ostatnich lat.

Choć na pierwszy rzut oka S. noalamina przypomina innego ślimakożernego węża, herpetolodzy dość szybko doszli do wniosku, że mają do czynienia z nieznanym gatunkiem. Trzy egzemplarze, które schwytaliśmy w górskich lasach deszczowych zachodniej Panamy podczas wypraw naukowych w latach 2008-10, różnią się wyraźnie od wszystkich znanych węży, zwłaszcza pod względem cech łusek - zaznacza Sebastian Lotzkat.

Jak wszyscy reprezentanci rodzaju Sibon, S. noalamina żywi się ślimakami, także nagimi. Nie pogardzi jednak również dżdżownicami czy skrzekiem. Ważne, by pokarm był miękki. W samoobronie wąż nie gryzie, ale bazuje na mimikrze. Ponieważ jego ciało pokrywają czarne i białe pasy, przypomina on jadowite koralówki.

S. noalamina to endemit, zamieszkuje wyłącznie pasmo górskie Serranía de Tabasará w regionie autonomicznym Ngöbe-Buglé. Skrajne ubóstwo Indian w znacznym stopniu przyczynia się do najwyższego w Panamie wskaźnika wylesienia. W samych latach 90. wycięto ponad 1/5 tutejszych lasów. Jeśli doda się do tego zainteresowanie kompanii wydobywczych różnymi złożami, np. miedzi w rejonie Cerro Colorado, przyszłość miejscowych zwierząt nie rysuje się w różowych barwach.

Serranía de Tabasará to słabo poznany, oby tylko na razie, ośrodek bioróżnorodności. Jako że ludność comarki jest całkowicie uzależniona od jej bogactw naturalnych, pozostaje mieć nadzieję, że dzięki współpracy na wszystkich szczeblach uda się zapobiec katastrofie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...