Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zabezpieczająca nanopowłoka z wyciągiem z lukrecji

Rekomendowane odpowiedzi

Nanomateriał z wyciągiem z lukrecji można wykorzystać do ochrony biologicznych komponentów urządzeń medycznych oraz implantów podczas sterylizacji.

Jak tłumaczy Joachim Koch z Instytutu Badań Biomedycznych we Frankfurcie nad Menem, coraz częściej w implantach/urządzeniach medycznych wykorzystuje się farmakologicznie aktywne białka, przeciwciała i inne biomolekuły. Sterylizacja za pomocą promieniowania beta lub gamma albo toksycznego tlenku etylenu (oksiranu) może je uszkodzić. Procedury te prowadzą do wysokiego transferu energii i zmiany zwinięcia białek (które przypisuje się m.in. utracie wiązań wodorowych czy przesunięciu ładunków). Połączenie promieniowań beta i gamma, tlenu oraz wody ułatwia powstawanie szkodliwych rodników tlenowych. Z drugiej jednak strony posługiwanie się niesterylizowaną aparaturą czy implantami oznacza spore ryzyko zakażenia.

Istotnym składnikiem nanopowłoki niemiecko-austriackiego zespołu jest kwas glicyryzynowy z korzenia lukrecji gładkiej. W przeciwieństwie do innych metod stabilizujących, w tym przypadku nie uciekano się do pomocy cukrów, alkoholi cukrowych czy białek, które mogą interferować z aktywnością biologiczną urządzenia, nie zapobiegając przy tym denaturacji białek w czasie sterylizacji. Zamiast tego roztwór NC (od ang. nano-coating) zawiera biokompatybilne małe cząsteczki i kwas glicyryzynowy, które po wysuszeniu tworzą na powierzchni ochronną warstwę.

Akademicy przetestowali nanopowłokę, sprzęgając i stabilizując przeciwciała na porowatej powierzchni poliuretanowej. Tego rodzaju system można wykorzystać w roli implantu terapeutycznego, ograniczającego stan zapalny wywołany nadpobudliwością układu odpornościowego poważnie chorych osób. Okazało się, że po potraktowaniu promieniowaniem ani nanopowłoka, ani białka nie ulegały uszkodzeniu, a aktywność urządzenia zostawała zachowana (mimo zastosowania napromienienia próbek dawką ≥ 25 kGy, utrzymano zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną integralność przeciwciał).

Receptura nanopowłoki może teraz być wdrożona przy produkcji ulepszonych urządzeń biofunkcjonalizowanych, np. implantów kości, stentów naczyniowych czy pokryć ran [...] - podsumowuje Koch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...