Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Niemczech odkryto warsztat obróbki kości słoniowej sprzed 35 tys. lat

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas tegorocznych wykopalisk na stanowisku Breitenbach w Saksonii-Anhalcie archeolodzy natrafili na najstarszy warsztat obróbki kości słoniowej. Międzynarodowy zespół ujawnił, że korzystano z niego przed 35 tys. lat w paleolicie górnym.

Stanowisko odkryto w latach 20. XX w. Zajmuje ono powierzchnię co najmniej 6 tys. metrów kwadratowych (a niewykluczone, że nawet 20 tys. m2). Ostatnio zajmowano się wycinkiem o powierzchni 70 m2. Znaleziono ok. 3 tys. obiektów, w tym krzemienne narzędzia, blaszki kostne z ciosów mamuta, kawałki dzieł sztuki, nieskończone projekty czy koraliki z kości słoniowej. Wg archeologów, poszczególne kategorie artefaktów znajdowały się na wydzielonych obszarach roboczych. Na jednym prowadzono wstępną obróbkę materiału, a na drugim rzeźbiono, odkuwając zbędne wypukłości. Rzemieślnikami mieli być przedstawiciele kultury oryniackiej, którzy znajdowali padlinę albo ciosy mamutów pozostawione przez myśliwych.

Naukowcy podkreślają, że w jaskiniach organizację przestrzeni wymuszały warunki naturalne (np. kształt ścian), natomiast na stanowiskach takich jak Breitenbach panowała większa dowolność. Dzięki temu można dokładniej odtworzyć życie codzienne w danym okresie. Warto dodać, że pojęcie samoorganizacji było neandertalczykom obce, na przykładzie znalezisk z Saksonii-Anhaltu widzimy więc, jak rodziła się typowo ludzka tendencja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...