Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dowód z czerwia rodem

Recommended Posts

Meksykańska policja znalazła w lesie spalone ciało kobiety. Ofiary nie można było rozpoznać, nie udało się też pozyskać nieuszkodzonego DNA. Z pomocą przyszły jednak czerwie, które żerowały na zwłokach. W ich przewodzie pokarmowym zachował się zdatny do analizy materiał genetyczny. Uzyskane wyniki wykorzystano podczas oficjalnego dochodzenia i procesu sądowego.

Stróże prawa podejrzewali, że ciało należy do porwanej przed 10 tygodniami kobiety (w pobliżu miejsca zbrodni znaleziono sygnet upamiętniający ukończenie liceum). W pozyskaniu twardych dowodów musieli im jednak pomóc patolodzy z Universidad Autónoma de Nuevo León. María de Lourdes Chávez-Briones, Marta Ortega-Martínez i inni przeprowadzili sekcję 3 czerwi. Z treści przewodu pokarmowego wyizolowali ludzkie DNA. Na tej podstawie najpierw ustalono, że ofiara była kobietą, a później przeprowadzono test na ojcostwo. Materiał wyekstrahowany z czerwi porównano z DNA ojca porwanej kobiety; analizowano polimorficzne mikrosatelitarne sekwencje typu STR (ang. short tandem repeat). Okazało się, że prawdopodobieństwo, że jest on ojcem osoby z lasu (POP, probability of paternity), wynosiło aż 99,685%.

Kryminolodzy podkreślają, że opisaną procedurę można wykorzystać także w innych sytuacjach, np. do wykazania, że samochód wykorzystano do transportu ciała danej osoby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...