Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Modrowronki gromadzą się wokół ciał

Recommended Posts

Modrowronka kalifornijska w interesujący sposób reaguje na śmierć osobnika ze swojego gatunku. Jak stwierdzili badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, gdy modrowronka zauważy martwego ptaka, ląduje przy nim i zaczyna głośno nawoływać. Na ten dźwięk zlatują się inne modrowronki i zbierają się wokół ciała, tworząc hałaśliwe zgromadzenie. Uczeni zauważyli również, że po odbyciu zgromadzenia ptaki przestają żerować. Niektóre nie jedzą nawet przez 48 godzin.

Naukowcy sprawdzali reakcję modrowronek na martwego osobnika ich gatunku, wypchaną sowę, kawałek drewna oraz wypchanego osobnika ich gatunku. W przypadku zauważenia wypchanej sowy, ptaki ostrzegały się przed niebezpieczeństwem. Gdy natomiast spotkały wypchanego osobnika własnego gatunku również się zbierały wokół niego i próbowały go przepędzić, jak to zwykle czynią, gdy zostanie naruszone ich terytorium. Wypchane ptaki były ustawiane pionowo, najwyraźniej zatem modrowronki nie odróżniały ich od żywych.

Naukowcy nie sądzą, by gromadzenie się wokół martwego ptaka miało coś wspólnego z żałobą. Ich zdaniem modrowronki  zbierają się i ostrzegają przed nieznanym niebezpieczeństwem, które spowodowało śmierć ich towarzysza. Przez jakiś czas utrzymują zwiększoną czujność, dlatego nie jedzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...