Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Natura absorbuje coraz więcej CO2

Rekomendowane odpowiedzi

Pomimo tego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poziom emisji dwutlenku węgla przez człowieka znacznie się zwiększył, rośliny i oceany wciąż absorbują około połowę emisji. Takie zaskakujące wyniki uzyskali naukowcy z University of Colorado Boulder oraz specjaliści z Narodowej Administracji Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Zespół pracujący pod kierunkiem Ashleya Ballantyne przejrzał dane dotyczące emisji CO2 z ostatnich 50 lat i porównał je ze wzrostem koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Analiza wykazała, że wraz z czterokrotnym wzrostem emisji doszło do dwukrotnego wzrostu absorpcji przez rośliny i oceany. Dzięki temu zmiany klimatyczne zachodzą wolniej niż gdyby absorpcja pozostała na tym samy poziomie.

Naukowcy ostrzegają jednak, że środowisko naturalne nie jest w stanie bez końca zwiększać swoich możliwości przyswajania węgla z atmosfery. Wielką niewiadomą jest moment, kiedy dojdzie do sytuacji, w której rośliny i oceany nie będą mogły wchłaniać coraz większych ilości CO2. Ballantyne przypomina, że już pojawiły się pierwsze badania sugerujące, że w niektórych regionach planety naturalne mechanizmy wchłaniania węgla przestały zwiększać swoją wydajność. Z dekady na dekadę obserwuje się też coraz większą niestabilność całego cyklu obiegu węgla w przyrodzie. W latach 90. obserwowano zmniejszanie się absorpcji węgla przez przyrodę, natomiast w dekadzie 2000-2010 absorpcja zwiększyła się. Takie zmiany pokazują nam, że powinniśmy obserwować cykl obiegu w znacznie dłuższym czasie. To pomoże nam stwierdzić, co naprawdę się dzieje - mówi Ballantyne.

Bardzo ważnym jest, by rozumieć, że fakt, iż CO2 jest absorbowany nie oznacza, że on znika. Ten węgiel nadal jest obecny w roślinach, glebie i oceanach. Obserwujemy po prostu, że mechanizm globalnego obiegu węgla został zdestabilizowany przez ludzi, którzy spalają paliwa kopalne - mówi Pieter Tans z NOAA.

Pomimo tego, że przyroda absorbuje olbrzymie ilości CO2 to koncentracja tego gazu w atmosferze szybko rośnie. Bezpośrednio przed rewolucją przemysłową wynosiła ona średnio 280 części na milion. Obecnie doszliśmy do poziomu 394 ppm, a do roku 2016 średnia osiągnie 400 ppm.

Naukowców szczególnie martwi zwiększona absorpcja węgla przez oceany. CO2 zakwasza wodę, co szkodzi rafom koralowym. A są one siedliskiem 25% wszystkich gatunków ryb.

Dobra wiadomość jest taka, że natura nam pomaga. Zła wiadomość - że nikt nie spodziewa się, iż będzie pomagała nam wiecznie. Gdy wyczerpią się możliwości absorpcji, przyjdzie nam zapłacić olbrzymią cenę - stwierdził profesor Jim White, kierownik katedry Badań Arktycznych i Alpejskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...