Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dowody na występowanie czerniaka w populacjach dzikich ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Choć u ludzi stwierdzono zwiększoną zachorowalność na nowotwory skóry, u dzikich ryb nie odnotowywano tego typu przypadków. Do teraz, bo badania dwóch populacji wolno żyjących pleperek lamparcich (Plectropomus leopardus) z Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej wskazały na zaawansowaną melanozę i czerniaki.

Zespół odnotowano aż u 15% badanych okazów. Ponieważ zaobserwowane zmiany bardzo przypominały czerniaki wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe u modelowych ryb piękniczkowatych z rodzaju Xiphophorus, a nie wykryto patogenów, m.in. grzybów, wydaje się, że przyczyną choroby jest właśnie środowiskowa ekspozycja na UV. P. leopardus żyją w krystalicznie czystej wodzie, dlatego jedynie dziura ozonowa i zwiększone promieniowanie ultrafioletowe uzasadniają pojawienie się ciemnych blizn na skórze.

W ramach przyszłych studiów naukowcy zamierzają określić rozpowszechnienie choroby w większej próbie. Poza tym należy udowodnić, że zmiany stwierdzone u ryb z Wielkiej Rafy są rzeczywiście takie same jak u laboratoryjnych Xiphophorus. W tym celu należy prześledzić mutacje w genie Xmrk (od ang. Xiphophorus melanoma receptor kinase). U piękniczkowatych zmutowane i zdimeryzowane Xmrk prowadzą do rozwoju złośliwych melanocytów.

Wyniki badań zespołu Michaela Sweeta z Newcastle University ukazały się w piśmie PLoS ONE. Autorzy podkreślają, że chorobom dzikich ryb poświęcano mniej uwagi niż dolegliwościom ryb hodowlanych, a ich ekonomiczny wpływ na rybołówstwo komercyjne i rekreacyjne pozostaje właściwie nieznany.

W ramach studium między sierpniem 2010 a lutym 2012 r. zorganizowano aż 4 wyprawy. U wybrzeży Heron Island i Wyspy Jednego Drzewa złowiono i sfotografowano 136 pleperek lamparcich; u 20 stwierdzono anomalie skórne. Zarówno od zdrowych, jak i obarczonych syndromem ryb pobrano 2 zestawy próbek: jeden do analizy mikrobiologicznej, drugi do badań histologicznych. Dodatkowo chore osobniki obserwowano podczas nurkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...