Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kieliszek to nie okulary, nie kojarzy się z inteligencją

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy wziąć do ręki kieliszek z winem czy kufel piwa, by współpracownicy i szef zaczęli gorzej oceniać nasze możliwości intelektualne. Psycholodzy nazwali zaobserwowany efekt "odchyleniem upojonego idioty".

Naukowcy z Univeristy of Michigan i Uniwersytetu Pensylwanii podkreślają, że choć wypełniony winem kieliszek jest dla wielu osób atrybutem wysublimowanego intelektualisty, w rzeczywistości naczynie z procentami wpływa na nasz image negatywnie. Psycholodzy przeanalizowali 5 studiów, które łącznie objęły ponad 1300 ochotników.

Wyniki sugerują, że dzierżenie w dłoni kieliszka z winem może [...] obniżyć postrzeganą inteligencję. Odchylenie upojonego idioty bywa zatem kosztowne w sytuacjach służbowych, które zakładają spożycie alkoholu.

W jednym ze studiów mężczyźni i kobiety oceniali inteligencję osób trzymających w dłoni szklankę piwa, wina lub wody. Okazało się, że postaci z alkoholem uznawano za znacząco mniej inteligentne. W innym eksperymencie należało ustosunkować się do argumentów wysuwanych przez ludzi wyposażonych w piwo lub napój bezalkoholowy. Także i tutaj piwoszy uznawano za mniej błyskotliwych, a ich argumenty za mniej przekonujące. W 3. ze studiów 300 menedżerów wyższego szczebla przeprowadzało rozmowy kwalifikacyjne podczas kolacji. Kandydaci mogli zamawiać wino albo napój bezalkoholowy. Decydując się na wino, popełniali poważny błąd, ponieważ potencjalni pracodawcy uznawali, że w mniejszym stopniu nadają się do objęcia stanowiska. Co ciekawe, sami przepytywani sądzili, że kieliszek wina im pomoże.

Analizując podłoże opisanego zjawiska, Scott Rick (University of Michigan) i Maurice E. Schweitzer (Uniwersytet Pensylwanii) stwierdzili, że związek spożycie alkoholu-upośledzenie możliwości poznawczych jest nam tak dobrze znany, że wystarczy wskazówka w postaci widoku napoju wyskokowego, by priming objawił się w całej swej krasie. Amerykanie podkreślają, że odchylenie nie jest napędzane przekonaniem, że mniej inteligentni ludzie częściej spożywają alkohol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...