Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Debiut Windows Visty

Recommended Posts

1150278144_775238.jpegW ciągu najbliższych godzin zadebiutuje konsumencka wersja najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Vista. W Stanach Zjednoczonych już od wczoraj odbywają się konferencje z udziałem najważniejszych menedżerów Microsoftu, koncern przygotowuje się do wielkiej premiery, a miliony osób na całym świecie zastanawiają się, czy warto instalować najnowszy OS.Prace nad Vistą trwały pięć lat i pochłonęły ponoć 6 miliardów dolarów. System składa się z 60 milionów linii kodu.Microsoft przygotował dwie domowe wersje Visty.Najprostszą z wersji będzie Vista Home Basic. Ma ona wystarczyć do surfowania po Internecie, edycji prostych dokumentów tekstowych oraz korzystania z poczty elektronicznej. Jej cena wyniesie 199 USD. Osoby, które posiadają legalną wersję poprzedniego systemu Microsoftu będą mogły kupić aktualizację do Vista Home Basic w cenie 99 dolarów.Znacznie bardziej rozbudowana będzie wersja Home Premium. Producent wyposażył ją w liczne funkcje multimedialne, trójwymiarowy interfejs Aero czy technologie Windows Tablet oraz Touch Technology, ułatwiające podłączenie tabletu do komputera. Użytkownik skorzysta ponadto z technologii Windows Vista SideShow. Pozwala ona producentom notebooków na wmontowanie w obudowę komputera dodatkowego wyświetlacza, który da użytkownikowi dostęp do podstawowych funkcji (np. kalendarza) bez potrzeby uruchamiania komputera. Home Premium będzie kosztowała 239 dolarów.Microsoft podał również minimalne wymagania stawiane przed komputerem, na którym zainstalujemy nowy system. Koncern podzielił komputery na dwie kategorie.Pierwszą z nich stanowią maszyny, które mogłyby zostać oznaczone logo Windows Vista Capable PC. Taki komputer powinien zostać wyposażony w procesor taktowany zegarem o częstotliwości co najmniej 800 MHz, 512 megabajtów pamięci RAM oraz układ graficzny kompatybilny z bibliotekami DirectX 9. Tego typu maszyna pozwoli na uruchomienie podstawowych funkcji każdej edycji Visty.Aby korzystać z pełnych możliwości nowego systemu Microsoftu, w tym z interfejsu Aero, trzeba go zainstalować na znacznie bardziej rozbudowanym sprzęcie.Komputer oznaczony jako Windows Vista Premium Ready PC to maszyna, która korzysta z 1-gigahercowego procesora, co najmniej gigabajta pamięci operacyjnej, napędu DVD, karty dźwiękowej i sieciowej oraz układu graficznego ze sterownikami WDDM (Windows Display Driver Model) zgodnego z DirectX 9 wyposażonego w co najmniej 128 megabajtów pamięci.Jeszcze dzisiaj opublikujemy informacje na temat testów i opinii dotyczących Windows Vista.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Mietek

Czy warto instalować? Oczywiście że nie. Czekam z niecierpliwością na opinie tych co się pospieszyli. Jak wam działają multimedia z DRM? Domyślam się, że fatalnie. Już w czasie testów wersji beta ludzie zgłaszali że nie mogą odtworzyć legalnie zakupionych płyt bo DRM uznaje sprzęt, odtwarzacz czy samą płytę za niewystarczająco bezpieczne. Efekt? Multimedia są upośledzone. Jedne pliki działają, inne nie. Poza tym przy cenie Ubuntu Linuksa (do pobrania za darmo w http://www.ubuntu.com) mikrosoft musiałby dopłacać użytkownikom żeby instalacja Visty miała jakiś sens. Chętnie przyjmę płytę z Vistą + 239 dolców i zobowiążę  się gdzieś go zainstalować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gostek

lepszy juz xp z sp2 niz takie nowosci... poza wodotryskami ktorych mi nie potrzeba jest to zbyt niepewny grunt. jak tylko okaze sie ze jest chociaz tak bezpieczny jak xp z sp2 {poki co  nie wiadomo ;] } a interfejs graficzny da sie wylaczyc... to czemu nie.. moze sie bedzie lepiej sprawowac. koniec koncem te dolary wszystkie co poszly na viste musza miec swoje odbicie... chyba ze nie maja ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...